Sindirim sistemine yönelik hazırlanan dijital öyküuygulamalarının akademik başarıya ve fene karşı tutumaetkisi
The effect of digital story applications prepared for the digestive system on academic achievement and attitude towards science
- Tez No: 1005244
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOLOMUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Orta Okul 6. Sınıf öğrencilerine yönelik ''Sindirim Sistemine Yönelik Hazırlanan Dijital Öykü Uygulamalarının Akademik Başarıya ve Fene Karşı Tutuma Etkisi'' incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Ankara ili Keçiören İlçesi Kamil Ocak Orta Okulunda 2024-2025 öğretim yılı içerisinde öğretim gören 6. sınıflar içerisinde rastgele seçilen Deney ve Kontrol grubu olmak üzere 2 sınıfta gerçekleştirilmiştir. 6. Sınıf Fen Bilimleri dersi müfredatında yer alan 2. Ünite Vücudumuz Sistemleri 2. Bölüm Sindirim Sistemi konusu hakkında Gezgin isimli kahramanın okulda öğrencilere Sindirim Sisteminde yer alan organları, besinlerin hangi organlarda sindirimi gerçekleştiğini, yardımcı sindirim organlarının neler olduğu tanıttıktan sonra bir öğrencinin evine giderek, ailesi ile birlikte yemek yedikleri esnada, öğrencinin okulda görmüş olduğu Gezgin isimli karakteri ve sindirim sistemini ailesi ile paylaşmasını içeren Dijital Öykü hazırlanmış, Deney Grubuna Dijital Öykü ile konu aktarımı ve tekrarlar yapılırken, Kontrol Grubu programa dayalı öğretim yöntemleri ile konu tekrarları ve çalışmalar yapılmıştır. Çalışmanın değerlendirilmesi Nicel Araştırma yaklaşımlarından ön test-son test- takip/hatırlatma testi-tutum ölçeği deney ve kontrol gruplu desen kullanılmış, Sindirim Sistemi ile ilgili uzmanlar tarafından düzeltmeleri yapılmış, geçerliliği kabul edilmiş 9 soruluk açık uçlu kavram testi (öntest-sontest-takiptesti) ve daha önce tez çalışmalarında kullanılmış, kullanımı için izin alınmış 10 maddelik Tutum ölçeği (öntest-sontest) ile değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılarak, Pearson Korelasyon- Tek Örneklem T Testi- Bağımlı Örneklem T Testi- Bağımsız Örneklem T Testi- Kovaryans Analizi (ANCOVA)- Tekrarlı Ölçümler ANOVA analizlerinden yararlanılmıştır. Sonuç olarak deney grubu öğrencileri ile gerçekleştirilen Dijital Öykü Uygulama' sının öğrencilerin fen bilimleri dersi akademik başarı puanlarını artırdığı, derse yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği, istatiksel olarak anlamlı ve olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is Secondary School 6. It was aimed to examine the“Effect of Digital Story Applications Prepared for the Digestive System on Academic Achievement and Attitude towards Science”for classroom students. Study 6th grade students who are studying in Kamil January Secondary School in Keçiören District of Ankara Province during the 2024-2025 academic year. it was carried out in 2 classes, including randomly selected Experiment and Control group within the classes. A digital story was prepared for the 6th grade Science curriculum, specifically for Unit 2,“Our Body Systems,”Part 2,“Digestive System.”The story features a character named“The Traveler”who, after introducing the organs of the digestive system, how food is digested, and the auxiliary digestive organs to students at school, visits a student's home. During a meal with their family, the student shares their experiences with the character“The Traveler”and the digestive system. The experimental group used the digital story for repetition and review, while the control group used program-based teaching methods for repetition and further activities. The study was evaluated using a quantitative research approach with a pre-test-post-test-follow-up/recap test-attitude scale design with experimental and control groups. Evaluation was conducted using a 9-item open-ended concept test (pre-test-post-test-follow-up test) corrected and validated by experts in the digestive system, and a 10-item attitude scale (pre-test-post-test) previously used in thesis studies and for which permission was obtained. Data analysis was performed using SPSS 22 software, employing Pearson Correlation, One-Sample T-Test, Dependent Samples T-Test, Independent Samples T-Test, Analysis of Covariance (ANCOVA), and Repeated Measures ANOVA analyses. As a result, it was observed that the Digital Story Application carried out with the experimental group students increased the students' academic success scores in science courses and positively affected their attitudes towards the course, and that it was statistically significant and positive.