Pell dizi uzayları üzerine
On pell sequence spaces
- Tez No: 1005245
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN DEMİRİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Özel tam sayı dizileri son zamanlarda yeni dizi uzayı tanımlamada yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu bağlamda yapılan ilk çalışma 2012 yılında E. E. Kara ve M. Başarır tarafından Fibonacci sayıları kullanılarak tanımlanan Fibonacci dizi uzaylarıdır. Fibonacci sayıları f_0=0 ve〖 f〗_1=1,f_n=f_(n-1)+f_(n-2) ; n≥2 biçiminde tanımlı bir sayı dizisidir. Bu sayılar sanat, bilim ve mimari gibi pek çok alanda ilginç uygulamalara sahiptir. Bu çalışmadan sonra Schröder, Catalan, Bell, Motzkin gibi bazı özel tam sayı dizileri farklı yazarlar tarafından dizi uzayı tanımlamada kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında bizim ana amacımız son dönemlerde sıkça kullanılan tam sayı dizilerinin toplanabilme teorisindeki çalışma alanlarına dikkat çekmek ve de tanımlanan bu yeni dizi uzayları hakkında bu alanda çalışma yapacak olan araştırmacılar için bir literatür özeti sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Special integer sequences have recently been used extensively in defining new sequence spaces. The first study in this context was conducted in 2012 by E. E. Kara and M. Başarır, who defined Fibonacci sequence spaces using Fibonacci numbers. Fibonacci numbers are a sequence of numbers defined as f_0=0 and 〖 f〗_1=1, f_n=f_(n-1)+f_(n-2), n≥2. These numbers have interesting applications in many fields such as art, science, and architecture. Since this study, several special integer sequences, such as Schröder, Catalan, Bell, and Motzkin, have been used by various authors to define sequence spaces. Our main goal in this thesis is to highlight the recently frequently used areas of study in the theory of summability of integer sequences and to provide a literature review on these newly defined sequence spaces for researchers who will work in this field.