İsmail Tunalı'nın sanat anlayışı ve sanatın geleceği sorunu
İsmail Tunali's conception of art and the problem of the future of art
  1. Tez No: 1005250
  2. Yazar: LARA SU TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, İsmail Tunalı'nın sanat felsefesi ve sanat ontolojisi bağlamında sanatın özünü, yapılarını ve geleceğini ele almaktadır. Tezin amacı, Nicolai Hartmann'ın sanat ontolojisinden Tunalı'nın nasıl yararlandığını inceleyerek, sanatın ontik tabakalarını (ön yapı- arka yapı, real ve irreal katman) anlamak ve sanatın geleceği sorununa Tunalı'nın felsefesi bağlamında cevap aramaktır. Araştırmada, Tunalı'nın sanat anlayışında“mimesis”ve“poiesis”kavramlarının ve“mimesis”ten“poiesis”e geçişin nasıl temellendirildiği tarihsel olarak incelenip tartışılırken; bu bağlamda soyut sanatın irreal bir alan olarak neden diğer sanat akımlardan daha ön planda durduğunu ve teknolojinin sanat üzerindeki etkilerini nasıl yorumladığı tartışılmıştır. Ayrıca, sanatın araçsallaşması, endüstrileşmesi, yapay zekâ ve NFT gibi güncel gelişmelerin, sanatın ontolojik yapısında ne gibi kırılmalar meydana getirdiği incelenmiştir. Sonuç olarak, Tunalı'ya göre sanatın özü yenilik olmasa da sanat her çağda yeni biçimler kazanmalıdır. Teknolojinin gelişmesi ve toplumsal değişimler, sanatın geleceğini biçimlendirse de, ön yapı ve arka yapı arasındaki ontolojik bütünlük sağlandığı sürece, sanat varlığa dair anlam içermeye ve üretmeye devam edecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the essence, structures, and future of art within the context of İsmail Tunalı's philosophy of art and ontology of art. The aim of the thesis is to examine how Tunalı draws on Nicolai Hartmann's ontology of art in order to understand the ontic layers of art (pre-structure-back-structure, real and unreal layers) and to seek answers to the question of the future of art within the context of Tunalı's philosophy. The research historically examines and discusses how the concepts of“mimesis”and“poiesis”and the transition from 'mimesis' to“poiesis”are grounded in Tunalı's understanding of art. In this context, it discusses why abstract art, as an unreal field, stands out more than other art movements and how it interprets the effects of technology on art. Furthermore, it examines what kind of fractures current developments such as the instrumentalization and industrialization of art, artificial intelligence, and NFTs cause in the ontological structure of art. In conclusion, according to Tunalı, although the essence of art is not innovation, art must take on new forms in every era. Although technological developments and social changes shape the future of art, as long as the ontological integrity between the foreground and background is maintained, art will continue to contain and produce meaning about existence.