The moderating role of social responsibility projects in the effect of ESG ınvestment on the sustainability
Sosyal sorumluluk projelerinin ESG yatırımının sürdürülebilirlik üzerindeki etkisinde aracılık rolü
  1. Tez No: 1005249
  2. Yazar: ABDULSALAM EMJAWIR ALGHAITHE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA SAVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bankacılık sektörü içerisinde yer alan çalışanların sosyal sorumluluk projeleri algıları ve sürdürülebilirlik algıları arasındaki tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu kilit bileşenlerin kapsamlı bir analizi sayesinde araştırma, işletmelerin sürdürülebilirlik sonuçlarını geliştirmek için sosyal sorumluluk girişimlerinden nasıl yararlanabileceği konusunda değerli bilgiler sağlamıştır. Birinci bölüm, sosyal sorumluluk projelerinin önemini ve çeşitli biçimlerini vurgulayarak sosyal sorumluluk kavramını detaylı bir şekilde ele almaktadır. Aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinin önemli faydalarının altını çizmektedir. Bununla birlikte, kaynak tahsisi, etki ölçümü ve paydaş katılımındaki zorlukları da ele almaktadır. İkinci bölümde, çağdaş ekonomik ve sosyal politika yapımında kritik önemini vurgulayarak sürdürülebilirlik kavramına odaklanılmaktadır. Sürdürülebilirlik, gelecek nesillerin kendilerine ulaşma yeteneğinden ödün vermeden mevcut ihtiyaçları karşılama yeteneği olarak tanımlanmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümü ise, araştırma tasarımı, hipotezler, nüfus ve örnek, veri toplama yöntemleri ve çalışmada kullanılan veri analizi tekniklerinin ayrıntılı bir taslağını sağlamıştır. Açıklayıcı ve korelasyonel araştırma tasarımı, sağlam bir örnekleme yöntemi ve ayrıntılı veri toplama ve analiz prosedürleri ile birleştiğinde, çalışmanın bulgularının güvenilirliğini ve geçerliliği sağlanmaktadır. Çalışmanın bulguları, sosyal sorumluluk projelerinin sürdürülebilirlik sonuçlarını artırmada oynadığı önemli rolün altını çizmektedir. Sosyal sorumluluk girişimleri ile birlikte, şirketler daha iyi sürdürülebilirlik metrikleri elde edilebilmekte, böylece çevre koruma, sosyal eşitlik ve ekonomik istikrara katkıda bulunabilmektedir. Araştırma ayrıca, sosyal sorumluluk projelerinin ve sürdürülebilirlik uygulamalarının başarılı bir şekilde uygulanmasında paydaş katılımı, şeffaf iletişim ve sağlam etki ölçümünün önemini vurgulanmaktadır. Çalışmada belirlenen kaynak tahsisi, etki ölçümü ve kısa vadeli ekonomik hedeflerin uzun vadeli sürdürülebilirlik hedefleriyle dengelenmesi gibi zorluklar, politika yapıcılar ve iş liderleri için değerli bilgiler sağlanmaktadır. Bu zorlukların ele alınması, açık düzenlemeler, paydaş katılımı ve sürekli yeniliği içeren kapsamlı ve koordineli bir yaklaşım gerektirmektedir. Ayrıca, çalışma, uluslararası toplumun karşılaştığı acil sürdürülebilirlik zorluklarıyla başa çıkmak için küresel işbirliği ihtiyacını da vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the differences between the perceptions of employees in the banking sector regarding social responsibility projects and their perceptions of sustainability. Through a comprehensive analysis of these key components, the study has provided valuable insights into how businesses can leverage social responsibility initiatives to improve sustainability outcomes. The first section examines the concept of social responsibility in detail, emphasizing the importance and various forms of social responsibility projects. It also highlights the significant benefits of social responsibility projects. However, it also addresses the challenges in resource allocation, impact measurement, and stakeholder engagement. The second section focuses on the concept of sustainability, emphasizing its critical importance in contemporary economic and social policy making. Sustainability is defined as the ability to meet current needs without compromising the ability of future generations to reach them. The third section of the study provides a detailed outline of the research design, hypotheses, population and sample, data collection methods, and data analysis techniques used in the study. The explanatory and correlational research design, combined with a robust sampling method and detailed data collection and analysis procedures, ensure the reliability and validity of the findings of the study. The findings of the study underline the important role played by social responsibility projects in improving sustainability outcomes. With social responsibility initiatives, companies can achieve better sustainability metrics, thus contributing to environmental protection, social equity and economic stability. The study also highlights the importance of stakeholder engagement, transparent communication and robust impact measurement in the successful implementation of social responsibility projects and sustainability practices. The challenges identified in the study, such as resource allocation, impact measurement and balancing short-term economic goals with long-term sustainability goals, provide valuable information for policy makers and business leaders. Addressing these challenges requires a comprehensive and coordinated approach that includes clear regulations, stakeholder engagement and continuous innovation. The study also highlights the need for global cooperation to address the urgent sustainability challenges facing the international community.