Fen bilgisi öğretmen adaylarının girişimcilik ve iletişim becerilerinin incelenmesi
Examination of the entrepreneurship and communication skills of science teacher candidates
  1. Tez No: 1005262
  2. Yazar: MEHMET KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER İMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Fen Bilgisi öğretmen adaylarının iletişim ve girişimcilik beceri düzeylerini belirlemek ve bu iki beceri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Günümüz eğitim anlayışında öğretmenlerden yalnızca alan bilgisine değil, aynı zamanda güçlü iletişim ve girişimcilik becerilerine sahip olmaları beklenmektedir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki farklı üniversitelerde öğrenim gören 310 Fen Bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veriler, geçerlilik ve güvenilirliği kanıtlanmış iletişim becerileri ve girişimcilik becerileri ölçekleri aracılığıyla toplanmıştır. Normallik varsayımını karşılayan veriler üzerinde parametrik testler (Tek Örneklem t-testi, Bağımsız Örneklem t-testi) uygulanmıştır. Bulgular, öğretmen adaylarının girişimcilik beceri düzeylerinin orta düzeyin üzerinde (X̄ ≈ 2.81), iletişim becerilerinin ise orta-yüksek düzeyde (X̄ = 2.95) olduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, öğretmen adaylarının iletişim becerilerinin görece daha gelişmiş olduğunu, girişimcilik becerilerinin ise geliştirilmesi gereken bir alan olarak öne çıktığını ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, öğretmen yetiştirme programlarında girişimcilik becerilerinin uygulama temelli etkinliklerle desteklenmesi önerilmektedir. Genel olarak bu çalışma, Fen Bilgisi öğretmen adaylarının mesleki yeterliklerinin artırılmasında iletişim ve girişimcilik becerilerinin birlikte ele alınmasının önemini vurgulamakta ve program geliştirme çalışmalarına katkı sağlayabilecek bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the communication and entrepreneurship skill levels of pre-service science teachers and to examine the relationship between these two skills. In today's educational context, teachers are expected not only to possess subject-matter knowledge but also to demonstrate strong communication and entrepreneurship skills. The study group consists of 310 pre-service science teachers studying at various universities in Turkey. Data were collected using two valid and reliable scales measuring communication skills and entrepreneurship skills. Since the data met the assumptions of normality, parametric tests (One-Sample t-test and Independent Samples t-test) were conducted. The findings revealed that the entrepreneurship skill levels of the participants were above the medium reference level (X̄ ≈ 2.81), while their communication skills were at a moderate-to-high level (X̄ = 2.95). The results indicate that pre-service teachers demonstrate relatively stronger communication skills, whereas entrepreneurship skills appear to be an area that requires further development. Overall, the findings emphasize the necessity of strengthening entrepreneurship education in teacher preparation programs through practice-based activities. Overall, this study emphasizes the importance of considering communication and entrepreneurship skills together in enhancing the professional competencies of prospective science teachers and presents findings that can contribute to curriculum development efforts.