Öğretmen adaylarıyla uzaktan eğitimle mühendislik tasarım temelli fen öğretimi
Engineering design based science teaching with distance education with teachers
- Tez No: 853066
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇEPNİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırma mühendislik tasarım temelli fen öğretimi (MTTFÖ) yaklaşımının öğretmen adaylarının karar verme becerisi ve mühendislik tasarım temelli süreç becerisine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, nicel ve nitel yöntemi barındıran karma desenli bir araştırmadır. Çalışma 2020-2021 akademik yılında bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 65 fen bilimleri öğretmenliği lisans programı öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, fen bilimleri dersi öğretim programından 6.sınıftan“Ses ve Akustik”, 7.sınıftan“Isı ve Işık”ve 8.sınıftan ise“Sürdürülebilir Kalkınma”konuları için MTTFÖ'ne göre araştırmacı tarafından hazırlanan mühendislik tasarım temelli uygulamalar yürütülmüştür. Çalışmada öğretmen adaylarının mühendislik tasarım temelli öğretim yöntemini iyi kanıksamış olmaları, ileride kendi sınıflarında da bu yöntemi kullanmaları, mühendislik ve tasarım becerilerinin ve karar verme becerilerinin artması hedeflenmiştir. Uygulama süreci toplamda bir öğretim dönemi 14 hafta sürmüştür. Araştırmacı ilk hafta öğretmen adaylarına bir eğitim vermiş ve mühendislik tasarım temelli uygulamaları sürecine dair bilgiler aktarmıştır. Uygulama sürecinde fen bilimleri öğretmeni adaylarının karar verme becerilerini ölçmek için Ercan ve Bozkurt (2013) tarafından geliştirilen ve Bozkurt (2014) tarafından öğretmen adayları için yeniden tasarlanan“Karar Verme Beceri Testi (KVBT)”ve mühendislik ve tasarım becerilerini saptamak için araştırmacı tarafından tasarlanan“Mühendislik Tasarım Föyleri (MTF)”ve yine araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış odak görüşme formları ve araştırmacı günlükleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the effect of the engineering design-based science teaching (EDBST) approach on the decision-making skills and engineering design-based process skills of prospective teachers. The research is a mixed-design research that includes quantitative and qualitative methods. The study was conducted with 65 science-teaching undergraduate program students studying at a state university in the 2020-2021 academic year. In the study, engineering design-based applications prepared by the researcher according to EDBST were carried out for the subjects“Sound and Acoustics”in the 6th grade,“Heat and Light”in the 7th grade, and“Sustainable Development”in the 8th grade in the science curriculum. The aim of the study is to ensure that prospective teachers become accustomed to the engineering design-based teaching method, use this method in their own classes in the future, and increase their engineering and design skills and decision-making skills. The implementation process lasted a total of 14 weeks in one academic semester. In the first week, the researcher gave training to the prospective teachers and provided information about the engineering design-based applications process. During the application process, the“Decision-Making Skills Test”was developed by Ercan and Bozkurt (2013) to measure the decision-making skills of science teacher candidates and redesigned by Bozkurt (2014) for teacher candidates, and the“Decision-Making Skills Test”was designed by the researcher to determine engineering and design skills. Engineering Design Papers, semi-structured focus interview forms, and researcher diaries prepared by the researcher were used.