Güncel grafik tasarımda fotoğraf ve tipografininetkileşimi: Bir reklam kampanyasının deneysel grafiktasarım uygulamaları
The interaction of photography and typography in contemporary graphic design: Experimental graphic design applications of an advertising campaign
- Tez No: 1005275
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Grafik tasarım, tarih boyunca teknolojik ve kültürel gelişmelerle paralel olarak sürekli bir dönüşüm geçirmiştir. Modernizmden Postmodernizme geçiş süreci ve dijital devrimin sunduğu olanaklar, tasarım disiplini içerisinde yeni perspektifler ortaya koymuştur. Bu bağlamda fotoğraf ve tipografi, geleneksel işlevlerinin ötesine geçerek eklektik bir yaklaşımla disiplinlerarası bir etkileşim kurmuş; bu iki unsurun birlikteliği grafik tasarım dilinde deneysel arayışlara olanak sağlamıştır. Bu çalışmada, fotoğraf ve tipografi etkileşimi çerçevesinde yeni ifade olanakları incelenmiştir. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, sosyal sorumluluk odaklı afiş tasarımları görsel analiz teknikleri aracılığıyla analiz edilmiş; form, içerik ve anlam arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Bulgular, fotoğrafın görsel imgesi ile tipografinin yapısal dili arasındaki ilişkinin yalnızca estetik bir birleşim olmadığını, aksine mesajın algılanışını şekillendiren dinamik bir sentez olduğunu göstermektedir. Tez kapsamında gerçekleştirilen kişisel uygulamalarda fotoğraf, tipografi, illüstrasyon ve çeşitli malzemeler eklektik bir anlayışla ele alınmıştır. Uygulama sürecinde başvurulan kolaj ve dijital manipülasyon teknikleri, ekosistemdeki parçalanmayı ve doğal dengenin bozulmasını görselleştirmek amacıyla bir anlatım aracı olarak kullanılmıştır. Tasarımlarda doku ve fırça kullanımlarıyla görsel derinlik artırılırken; stilizasyon ve deformasyon müdahaleleriyle doğanın tahribatı simgelenmiş, tipografide ise bu kaosu destekleyen parçalı bir görsel dil oluşturulmuştur. Bu deneysel uygulamalarla; iklim değişikliği, biyoçeşitlilik kaybı ve doğal kaynakların korunması gibi kritik ekolojik sorunlara dikkat çekilmesi ve toplumsal farkındalığın artırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Graphic design has undergone a continuous transformation throughout history, in parallel with technological and cultural developments. The transition from Modernism to Postmodernism and the opportunities presented by the digital revolution have introduced new perspectives within the design discipline. In this context, photography and typography have moved beyond their traditional functions to establish an interdisciplinary interaction through an eclectic approach; the unity of these two elements has facilitated experimental explorations in graphic design language. This study investigates new expressive possibilities within the framework of the interaction between photography and typography. Employing a qualitative research method, social responsibility-oriented poster designs were examined through visual analysis techniques, evaluating the relationships between form, content, and meaning. The findings demonstrate that the relationship between the visual image of photography and the structural language of typography is not merely an aesthetic combination, but a dynamic synthesis that shapes the perception of the message. In the personal applications conducted as part of the thesis, photography, typography, illustration, and various materials were addressed with an eclectic approach. Collage and digital manipulation techniques utilized during the application process served as expressive tools to visualize ecosystem fragmentation and the disruption of natural balance. While visual depth was enhanced through the use of texture and brushwork, the destruction of nature was symbolized through stylization and deformation, and a fragmented visual language was developed in typography to support this sense of chaos. These experimental graphic design applications aimed to draw attention to critical ecological issues—such as climate change, biodiversity loss, and the conservation of natural resources—and to increase social awareness.