Büyük ölçekli harita işlerinin birim fiyat analizlerinin yapılması ve irdelenmesi
The Unit cost of large scale map production
  1. Tez No: 100531
  2. Yazar: KAZIM AVCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİRHAN ALGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
BÜYÜK ÖLÇEKLİ HARİTA İŞLERİNİN BİRİM FİYAT ANALİZLERİNİN YAPILMASI VE İRDELENMESİ ÖZET Büyük ölçekli harita işlerinin birim fiyat analizlerinin yapılması amacıyla hazırlanan bu çalışmada; önce maliyet ve maliyet analizi kavramları açıklanmıştır. Birim maliyet elemanları ve birim maliyet hesabı anlatıldıktan sonra proje programlama tekniklerinden CPM ve PERT yöntemlerinden kısaca bahsedilmiştir. Büyük ölçekli harita işleri; nirengi işleri, poligon işleri, nivelman işleri, detay alımı işleri ve çizim işleri olmak üzere 5 bölüme ayrılmıştır. Harita üretim unsurları kodlandırıldıktan sonra işler iş kalemlerine ayrılarak herbir iş kalemi için ayrı ayrı iyimser süre (Ti), kötümser süre (Tk) ve ortalama süre (To) diye adlandırılan süre tahminlerinden yararlanılarak o iş kaleminin gerçekleşmesi için en olasılıklı süre (T) hesaplanmıştır. Herbir iş kalemi için o iş kaleminde yeralan personelin türü ve sayısı, araç ve gerecin türü ve sayısı ile kullanılan malzemenin miktarı ve hesaplanan en olasılıklı sürelerden yararlanarak birim maliyet hesabı yapılmıştır. Her bir iş kalemi için hesaplanan birim maliyetler ana iş kalemlerinde yerlerine yazılarak ana iş kalemlerinin maliyetleri hesaplanmış ve hesaplanan bu değerlere Genel Masraflar ve Yüklenici karı olarak hesaplanan değerin % 25'i eklenerek genel toplam adı altında ana iş kalemlerinin maliyetleri hesaplanmıştır. vı
Özet (Çeviri)
THE UNIT COST OF LARGE SCALE MAP PRODUCTION SUMMARY The main purpose of this study is to analyse the unit cost of large scale map production. Firstly definitions and analysis of the cost are explained. After defining elements and calculation of the unit cost, modern project planning methods, CPM and PERT have been shortly described. The main activities in large scale map production are divided into five sections. Triangulation, polygonation, leveling, detail measurements and map drawing. Firstly map production elements are cooded, then the activities are divided into sub - works. For each sub - work, the optimistic time, the pessimistic time and the average time were estimated. Based on these parameters, the most probable time has been calculated. Unit costs were then calculated for each sub - work with respect to profession, number and working time of staff, equipment used and amount of materials. Using the costs of sub - works, the total costs for each main activity were calculated. 25 % were added on to the cost obtained as the profit of the firm. Then using these costs grand total was achived. Vll