Enflasyon hedeflemesi stratejisi ve Türkiye üzerine bir değerlendirme
Inflation targeting strategy and an evaluation on Turkish economy
  1. Tez No: 100530
  2. Yazar: TAHİR BÜYÜKAKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERİH PAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
öz 1970'ler ve 1980'lerin teorik, amprik ve pratik kanıtlan, aktif para politikalan uygulayarak, hasıla ve istihdamın sürdürülebilir düzeylerinin üzerinde tutulmasının mümkün olmadığını göstermiştir. Böylece, parasal otoriteler, takdir yetkisine dayalı stratejileri terkederek, örtük veya açık bir parasal çapa içeren kurala dayalı stratejileri benimsemişlerdir. Parasal hedefleme ve döviz kuru hedeflemesi stratejilerinin başarısızlığı ise, çoğu ülkeyi yeni bir para politikası çerçevesi arayışı içine sokmuştur. Yeni Zelanda tarafından uygulanmaya başlanan enflasyon hedeflemesi stratejisi, 1990'h yılların başlarından itibaren gelişmiş ve gelişmekte olan bir çok ülkeye hızla yayılmıştır. Türkiye'de enflasyon hedeflemesi 1990'ların sonlarına doğru gündeme gelmiştir. 2001 yılı sonbaharında enflasyon hedeflemesine geçiş hazırlıkları da konuya ilişkin tartışmaları iyice yoğunlaştırmıştır. Bu bağlamda, çalışmada, enflasyon hedeflemesinin en etkili strateji olduğu tezi ve önkoşulların sağlanması halinde, bu tezin Türkiye için de geçerli olduğunun gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu tezin kanıtlanması için, iki yöntemden yararlanılmıştır. Bunlardan birincisi, alternatif para politikası stratejileri tarafından, merkez bankasının bağımsızlığı, kurala dayalı politika, şeffaflık, hesap verebilirlik ve disipline edilmiş maliye politikalarına verilen rolün incelenmesidir. İkincisi ise, vak'a çalışması yaklaşımıdır. İlk iki bölümde, çalışmanın kavramsal çerçevesi ve teorik temellerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, enflasyon hedeflemesi, alternatif para politikası stratejileriyle karşılaştırılmış ve enflasyon hedeflemesini uygulayan seçilmiş ülkelerin deneyimleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, enflasyon hedeflemesinin Türkiye açısından değerlendirilmesine yer verilmiştir. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Theoretical, empirical and practical evidences of 1970's and 1980's have showed that it is impossible to keep output and employment above their sustainable levels by implementing active monetary policies. Thus, monetary authorities have abandoned discretionary strategies and adopted rule based strategies containing implicit or explicit nominal anchor. The failure of monetary targeting and exchange rate targeting strategies, have kept searching a new monetary policy framework to most of the countries. Inflation targeting strategy which has begun to implementation in New Zealand has spread out most of developed and developing countries in the early 1990's. Inflation targeting has become a current issue at the end of 1990's in Turkey. Preparations for moving to inflation targeting in the fall of 2001 have extremely intensified related controversies. In this context, in this study it is aimed to show that claim that inflation targeting is the most effective strategy and in case of providing prerequisites of this strategy, this claim is valid in Turkey as well. It has been benefited from two methods, for proving this claim. The first one is analyzing the role of central bank independence, rules, transparency, accountability, and disciplined fiscal policy given by alternative monetary policy strategy. The second one is case study approach. Conceptual framework and theoretical foundations of the study have been included in the first two chapters. In the third chapter, inflation targeting has been compared with alternative monetary policy strategies and experiences of selected countries which have been implementing inflation targeting have been analyzed. Assessment of inflation targeting for Turkey has been covered in the fourth chapter. IV