Futbolcularda quadriceps açısı, alt ekstremite açıları ile denge parametreleri ve antropometrik ölçümler arasındaki ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between quadriceps angle, lower extremity angles, balance parameters, and anthropometric measurements in soccer players
  1. Tez No: 1005312
  2. Yazar: AYBÜKE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE ÖCAL KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; aktif olarak futbol oynayan sporcularda quadriceps açısı (Q açısı), alt ekstremite açıları ve antropometrik ölçümler ile statik-dinamik denge parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın hedefleri arasında, alt ekstremite biyomekaniğinin denge ve fonksiyonel performans üzerindeki etkisini belirlemek ve sporcu rehabilitasyon süreçlerine bilimsel veri sunmak yer almaktadır. Araştırma, betimsel ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Çalışma grubu, GMG Kastamonu Spor Kulübü U19 takımında oynayan, en az 3 yıllık futbol geçmişine sahip 31 erkek futbolcudan (yaş: 17,74\pm 0,81 yıl; boy: 176,72\pm 4,28 cm; vücut\ ağırlığı: 69,95\pm 5,46 kg; VKİ: 22,40\pm 1,65\ kg/m^2) oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde; antropometrik ölçümler (alt ekstremite ve tibia uzunluğu, femur bikondiler genişliği vb.), Q açısı ölçümü, varum açısı (interkondiler mesafe) ve naviküler düşme testleri uygulanmıştır. Fonksiyonel kapasiteyi belirlemek için Tek Adım Atlama ve Üç Adım Atlama testleri; dengeyi değerlendirmek için ise Stork Denge Testi (statik) ve Yıldız Denge Testi (YDT- dinamik) kullanılmıştır. Verilerin analizinde normallik dağılımına göre Pearson ve Spearman Korelasyon testleri uygulanmış, anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Katılımcıların sağ Q açısı 11,33\pm0,51^{\circ}, sol Q açısı 11,51\pm0,53^{\circ} ve ortalama varum açıklığı 60,30\pm12,90 mm olarak saptanmıştır. Yapılan analizlerde sağ ve sol Q açısı arasında yüksek düzeyde pozitif korelasyon (r=0,780; p<0,01) belirlenmiştir. Alt ekstremite dizilimi ile performans ilişkisi incelendiğinde; varum açıklığı ile sol tek adım atlama performansı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=-0,378; p=0,036). Buna karşın, Q açısı ile naviküler düşme, statik denge (Stork) ve sıçrama performansları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Çalışma sonucunda, futbolcularda varum diziliminin artışının patlayıcı kuvvet performansını (sıçrama mesafesi) olumsuz etkilediği, ancak Q açısının denge performansı üzerinde tek başına belirleyici bir faktör olmadığı saptanmıştır. Bu bulgular, futbolcuların performans ve risk analizlerinde alt ekstremite biyomekaniğinin ve kinetik zincirin bütüncül olarak değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the relationship between quadriceps angle (Q angle), lower extremity angles, and anthropometric measurements with static-dynamic balance parameters in active soccer players. The objectives include determining the impact of lower extremity biomechanics on balance and functional performance and providing scientific data for athlete rehabilitation processes.The research was designed using a descriptive correlational survey model. The study group consisted of 31 male soccer players (age: 17.74\pm0.81 years; height: 176.72\pm4.28 cm; body\ weight: 69.95\pm5.46 kg; BMI: 22.40\pm1.65\ kg/m^2) playing for the GMG Kastamonu Spor Club U19 team with at least 3 years of soccer experience. During the data collection process, anthropometric measurements (lower extremity and tibia length, femoral bicondylar width, etc.), Q angle measurement, varus angle (intercondylar distance), and navicular drop tests were applied. Single Leg Hop and Triple Leg Hop tests were used to determine functional capacity; the Stork Balance Test (static) and the Y-Balance Test (YBT-dynamic) were used to evaluate balance. In the data analysis, Pearson and Spearman Correlation tests were applied according to the normality distribution, and the significance level was accepted as p<0.05.The participants' right Q angle was 11.33\pm0.51^{\circ}, the left Q angle was 11.51\pm0.53^{\circ}, and the mean varus gap was 60.30\pm12.90 mm. In the analyses performed, a high positive correlation (r=0.780; p<0.01) was determined between the right and left Q angles. When the relationship between lower extremity alignment and performance was examined, a significant negative correlation was found between the varus gap and left single leg hop performance (r=-0.378; p=0.036). In contrast, no statistically significant relationship was found between the Q angle and navicular drop, static balance (Stork), and jumping performances (p>0.05). As a result of the study, it was found that an increase in varus alignment in soccer players negatively affects explosive power performance (jumping distance), but the Q angle is not a decisive factor on balance performance by itself. These findings reveal that lower extremity biomechanics and the kinetic chain should be evaluated holistically in the performance and risk analysis of soccer players.