Acil servise travma nedeniyle başvurup eksitus olmuş adli olguların retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective analysis of forensic cases with traumatic death admitted to the emergency department
- Tez No: 1005358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ALTINTOP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Travma, özellikle genç nüfusta dünya genelinde önde gelen mortalite ve morbidite nedenlerinden biridir. Çalışmamızın temel amacı, acil servise travma sonrası başvuran ve eksitus olan adli olguların demografik özelliklerini, yaralanma mekanizmalarını ve ölüm nedenlerini analiz etmek; klinik tanılar ile otopsi bulguları arasındaki uyumu değerlendirerek“önlenebilir ölüm”oranlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 01.01.2019 ile 31.12.2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne travma sonrası başvurup hayatını kaybeden ve adli otopsisi yapılan 209 yetişkin hasta üzerinde retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Olguların demografik verileri, travma mekanizmaları, laboratuvar parametreleri ve yaralanma şiddet skorları incelenmiştir. Travma sonrası ölümlerin önlenebilirliği, TRISS (Trauma and Injury Severity Score) metodolojisi kullanılarak hesaplanan yaşam olasılığı (Ps) değerlerine göre sınıflandırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortancası 44 olup, %84,7'si erkektir. En sık görülen travma mekanizmaları yüksekten düşme (%29,7) ve araç içi trafik kazasıdır (%25,8). Hastaların %75,1'inin hastane dışı kardiyak arrest olduğu saptanmıştır. Postmortem incelemelerde en yaygın saptanan temel eksitus sebebi %36,4 ile travmatik beyin hasarı (TBH) iken, bunu toraks yaralanmaları (%26,3) takip etmiştir. Klinik tanılar ile otopsi bulguları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek düzeyde bir uyum tespit edilmiştir (K = 0,718, p < 0,001). Ancak 43 vakada tanısal tutarsızlık saptanmış olup en sık atlanan tanılar büyük damar yaralanmaları ve miyokard enfarktüsüdür. TRISS metodolojisine göre olguların %76,1'i önlenemez, %18,2'si önlenebilir ve %5,7'si potansiyel olarak önlenebilir ölüm kategorisinde değerlendirilmiştir. Sonuç: Çalışmamızda saptanan %18,2'lik önlenebilir ölüm oranı, literatürle uyumlu olmakla birlikte, travma bakım sistemlerinin geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Klinik ve otopsi tanıları arasındaki yüksek uyum, acil servis tanı süreçlerinin başarısını gösterse de, özellikle büyük damar yaralanmaları gibi atlanabilecek durumlar için klinik şüphe düzeyi artırılmalıdır. Olguların büyük çoğunluğunun hastane öncesi arrest olması, mortaliteyi azaltmak için olay yeri müdahalesinin ve transport süreçlerinin hayati önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Trauma is a leading cause of mortality and morbidity worldwide, especially in the young population. The primary objective of this study is to analyze the demographic characteristics, injury mechanisms, and causes of death of forensic cases who died following trauma in the emergency department (ED); to evaluate the agreement between clinical diagnoses and autopsy findings, and to determine“preventable death”rates. Materials and Methods: In this retrospective analysis, we evaluated 209 adult trauma patients who were admitted to the University of Health Sciences Kayseri City Training and Research Hospital's Emergency Department between January 2019 and December 2023 and subsequently underwent forensic autopsy. Demographic data, trauma mechanisms, laboratory parameters, and injury severity scores were analyzed. The preventability of trauma-related deaths was classified based on Probability of Survival (Ps) values calculated using the TRISS (Trauma and Injury Severity Score) methodology. Results: The median age of the patients was 44 years, and 84.7% were male. The most common trauma mechanisms were falls from height (29.7%) and motor vehicle accidents (25.8%). It was found that 75.1% of the patients had out-of-hospital cardiac arrest. The most common primary cause of death identified at autopsy was traumatic brain injury (TBI) with 36.4%, followed by thoracic injuries (26.3%). A statistically significant and high level of agreement was found between clinical diagnoses and autopsy findings (K = 0.718, p < 0.001). However, diagnostic inconsistencies were identified in 43 cases, with the most frequently missed diagnoses being great vessel injuries and myocardial infarction. According to the TRISS methodology, 76.1% of cases were categorized as non-preventable, 18.2% as preventable, and 5.7% as potentially preventable. Conclusion: The preventable death rate of 18.2% found in our study is consistent with the literature and emphasizes the need for improving trauma care systems. While the high agreement between clinical and autopsy diagnoses demonstrates the success of ED diagnostic processes, the level of radiological and clinical alertness should be increased, especially for conditions that can be overlooked, such as great vessel injuries. The fact that most cases involved pre-hospital arrests highlights the vital importance of scene management and transport in reducing mortality.