How faculty perceptions of competency-based education and professional development shape program success in higher education: A mixed-methods study
Öğretim üyelerinin yeterlilik temelli eğitime ve mesleki gelişime ilişkin algıları yükseköğretimde program başarısını nasıl şekillendirmektedir? Bir karma yöntemler araştırması
  1. Tez No: 1005357
  2. Yazar: HEIDIS ROMERO MONTENEGRO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KEMAL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretim elemanlarının Yeterlilik Temelli Eğitime (YTE) ilişkin algılarının, mesleki gelişim süreçlerinin yükseköğretimde program başarısına etkisini incelemektir. YTE; ölçülebilir beceriler, özgün performans ve çıktıya dayalı öğrenmeyi merkeze aldığından, etkin uygulanması büyük ölçüde eğitimcilerin yaklaşımlarına, katılım düzeylerine ve kurumların sunduğu yapısal desteğe bağlı şekillenmektedir. Çalışma kapsamında nicel veriler, YTE algısı, mesleki gelişim ve kurumsal destek ölçekleriyle toplanırken; nitel veriler, istatistiksel eğilimleri derinlemesine incelemeyi amaçlayan açık uçlu sorulara verilen yanıtlardan elde edilmiştir. Bulgular, YTE algısı, mesleki gelişim ve program başarısı arasında güçlü pozitif ilişkiler olduğunu göstermiştir. Regresyon analizleri, mesleki gelişim ile kurumsal yetkinlik geliştirme uygulamalarının program başarısını anlamlı biçimde yordadığını; demografik değişkenlerin ise sınırlı etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Kurumsal destek mekanizmalarına erişimi yüksek eğitimciler, yetkinlik temelli uygulamalara daha güçlü katılım göstermiştir. Nitel analiz sonucu dört ana tema ortaya çıkmıştır: kurumsal kültürün uygulama süreçlerine etkisi; işbirliği ve yansıtıcı uygulamaların mesleki gelişimdeki rolü; politika–uygulama tutarsızlıkları; ve sürdürülebilir, uzun vadeli destek sistemlerine duyulan ihtiyaç. Sonuç olarak bu çalışmada, YTE'nin etkili uygulanabilmesi için kurumsal yapıların, öğretim uygulamalarının ve mesleki gelişim fırsatlarının uyum içinde olması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bulgular, yükseköğretimde sürdürülebilir YTE uygulamalarını destekleyecek kurumsal stratejiler ve mesleki gelişim modelleri için önemli çıkarımlar ve uyglayıcılar açısından birtakım öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This convergent mixed-methods study investigates how educators' perceptions of Competency-Based Education (CBE), their professional development (PD), and institutional competency development practices collectively influence perceived program success in higher education. CBE emphasizes demonstrable skills, authentic performance, and outcome-oriented learning; thus, its successful implementation depends heavily on educators' beliefs, engagement, and the systemic support provided by institutions. Quantitative data were gathered through validated scales measuring perceptions of CBE, professional development activities, and institutional support structures, while qualitative data were gathered through open-ended responses. Findings revealed strong positive correlations among educators' perceptions of CBE, their professional development engagement, and program success. Regression analyses showed that professional development and institutional competency development practices significantly predicted program success, whereas demographic characteristics had minimal influence. Educators who experienced structured institutional support demonstrated higher engagement with competency-based practices. The qualitative analysis identified four major themes: the influence of institutional culture on implementation, the importance of collaboration and reflective practice for professional development, the misalignment between policy design and practice, and the need for long-term, systematic support mechanisms. As a result, the study demonstrates that CBE implementation is most effective when institutional structures, faculty development opportunities, and teaching practices align coherently. The results carry practical implications for strengthening professional development systems, refining institutional strategies, and supporting sustainable CBE adoption in higher education.