Damage mode analysis of dissimilar CFRP-metal single-lap joints using cohesive zone modeling
Kohezif bölge modeli kullanilarak farkli malzemeli CFRP-metal tek tesirli yapiştirma eklemlerin hasar modu analizi
  1. Tez No: 1005361
  2. Yazar: BURAK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHRAM DİZECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ted Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sünek yapıdaki epoksi esaslı Araldite 2015 yapıştırıcısı kullanılarak birleştirilmiş Al 5750 alüminyum alaşımı ile T300/epoksi esaslı karbon fiber takviyeli polimer kompozitten oluşan tek tesirli yapıştırma bağlantılarındaki hasar mekanizmalarını deneysel ve sayısal analiz yöntemi ile incelemektedir. Yapıştırıcı tabakası, karışık modlu yükleme altındaki çekme-ayrılma davranışını temsil etmek amacıyla kohezif bölge modeli yaklaşımıyla modellenmiştir. Kompozit yapıda meydana gelen hasar ortotropik malzeme özellikleri ve kırılma enerjisine dayalı olarak fiber ve matris bozunumlarını ayrı ayrı hesaplayan kullanıcı tanımlı malzeme modeli (UMAT) aracılığıyla analiz edilmiştir. Oluşturulan model, kompozit-metal yapıştırma uygulamalarıyla deneysel uyumluluk sağlamak amacıyla ASTM D5868 ve ASTM D1002 standartlarını temel almıştır. Bu çalışma, özellikle çekme yüklemesi altındaki kompozit yapıda fiber ve matris hasarlarının birbirinden bağımsız olarak gelişimini doğru şekilde yakalamayı ve yapıştırıcı ile yapıştırılan malzemenin ara yüzeyinde meydana gelen kohezif hasarın analiz edilmesini amaçlamaktadır. Bununla birlikte, kullanılan ikili modelleme yaklaşımı, yapıştırılmış bağlantıların fiziksel gerçekçiliğe daha yakın şekilde simüle edilmesini sağlamakta ve hibrit malzeme sistemlerinin yapısal uygulamalarında daha isabetli öngörüler sunan modellerin geliştirilmesine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the failure behavior of adhesively bonded single lap joints using both experimental testing and numerical analysis. The joints consist of Al 5750 aluminum alloy and T300/epoxy carbon fiber-reinforced polymer bonded with the ductile epoxy adhesive Araldite 2015. The adhesive layer is modeled using a cohesive zone model approach to capture the traction–separation response under mixed-mode loading. Progressive damage in the composite adherends is evaluated using a user-defined material model (UMAT), which separately accounts for fiber and matrix degradation based on orthotropic material properties and fracture energy. The overall modeling framework is based on ASTM D5868 and ASTM D1002 standards to ensure compatibility with experimental configurations for composite-metal bonding. This study aims to capture and analyze the separate evolution of fiber and matrix damage in the composite adherend under tensile loading. In addition, particular emphasis is placed on the cohesive failure occurring at the adhesive–adherend interface. Moreover, this dual modeling approach enhances the physical realism of bonded joint simulations and helps improve the accuracy of predictive tools for hybrid material systems used in structural applications.