Şelidonik asitin 3-nitropropiyonik asit ile oluşturulan deneysel huntington hastalığı semptomlarına karşı nöroprotektif etkisi
Neuroprotective effect of chelidonic acid against experimentally induced huntington's disease symptoms with 3-nitropropionic acid
  1. Tez No: 1005386
  2. Yazar: ELİF YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Genetik, Biyokimya, Neurology, Genetics, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Huntington Hastalığı (HH), 4. Kromozomdaki HTT geninde CAG tekrarının genişlemesiyle ortaya çıkan, otozomal dominant kalıtılan nörodejeneratif bir bozukluktur. 3-Nitropropiyonik asit (3-NP), HH'nin klinik ve nöropatolojik özelliklerini üreten bir mitotoksindir. Şelidonik asit (ŞA), Papaveraceae familyasına ait bitkiler ve çeşitli bitki türlerinde başlıca bileşen olarak bulunmaktadır. Çalışmanın amacı; 3-NP ile oluşturulan deneysel HH sıçan modelinde ŞA uygulamasının nöroprotektif potansiyelini değerlendirmektir. Çalışmada 32 adet, Wistar Albino erkek sıçan kullanıldı. Deney hayvanları 4 gruba ayrıldı. 6 hafta süren çalışmada: Kontrol grubuna; 14 gün boyunca 0,5 mL serum fizyolojik i.p. enjeksiyonuyla; 3-NP grubuna; 14 gün boyunca 10 mg/kg/gün i.p. enjeksiyonuyla 3-NP; ŞA grubuna; 21 gün boyunca 20 mg/kg/gün ŞA p.o olarak; 3-NP + ŞA grubuna; 14 gün boyunca, 10 mg/kg/gün i.p. 3-NP enjeksiyonu ve ardından 21 gün boyunca 20 mg/kg/gün p.o. olarak ŞA uygulandı. Sıçanlara; lokomotor aktivite, kiriş yürüme ve rotarod davranış testleri yapıldı. Hipokampus ve striatum bölgelerinde GSH, MDA, BDNF ve TNF- α düzeyleri ölçüldü. İstatistiksel analizler, Tek Yönlü ANOVA testi uygulanarak yapıldı. p<0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. 3-NP grubuna kıyasla; ŞA grubunun GSH düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde arttığı (p<0,0001) görüldü. Çalışmada ŞA tedavisinin beyin hipokampus ve striatum bölgelerinde MDA düzeylerini istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalttığı, GSH aktivitesini artırdığı, BDNF düzeylerini belirgin şekilde artırdığı ve TNF-α düzeylerini de azalttığı gösterilmiştir. Bu sonuçlar ışığında ŞA, HH ve benzeri nörodejeneratif durumlarda; oksidatif stresi, nöroinflamasyonu ve nörotrofik faktör kaybını hedef alarak nörodejenerasyona karşı umut verici bir nöroprotektif profil sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
Huntington's Disease (HD) is an autosomal dominant inherited neurodegenerative disorder caused by the expansion of the CAG repeat in the HTT gene on Chromosome 4. 3-Nitropropionic acid (3-NP) is a mycotoxin that produces the clinical and neuropathological features of HD. Chelidonic acid (CA) is found as a major component in plants belonging to the Papaveraceae family and various plant species. The aim of the study is to evaluate the neuroprotective potential of CA administration in an experimental HD rat model induced by 3-NP. In the study, 32 Wistar Albino male rats were used. The experimental animals were divided into 4 groups. In the study lasting 6 weeks: 0.5 mL saline i.p. injection was administered to the Control group for 14 days; 3-NP was administered to the 3-NP group via 10 mg/kg/day i.p. injection for 14 days; CA was administered to the CA group via 20 mg/kg/day p.o. for 21 days; and 10 mg/kg/day 3-NP i.p. injection for 14 days followed by 20 mg/kg/day CA p.o. for 21 days was administered to the 3-NP + CA group. Locomotor activity, beam walking, and rotarod behavioral tests were performed on the rats. GSH, MDA, BDNF, and TNF-α levels were measured in the hippocampus and striatum regions. Statistical analyses were performed using the One-Way ANOVA test. p<0.05 was considered statistically significant. Compared to the 3-NP group, it was observed that the GSH levels of the CA group significantly increased (p<0.0001). In the study, it was shown that CA treatment statistically significantly decreased MDA levels, increased GSH activity, markedly increased BDNF levels, and also decreased TNF-α levels in the brain hippocampus and striatum regions. In light of these results, CA exhibits a promising neuroprotective profile against neurodegeneration by targeting oxidative stress, neuroinflammation, and neurotrophic factor loss in HD and similar neurodegenerative conditions