Geleneksel ve 3 boyutlu yöntemlerle üretilen stabilizasyon splintlerinde tedavi öncesi ve sonrası oklüzal temasların değerlendirilmesi
Evaluation of occlusal contacts before and after treatment in stabilization splints fabricated by conventional and three-dimensional methods
- Tez No: 1005401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE ÜNSAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, temporomandibular rahatsızlıkların (TMR) tedavisinde kullanılan iki farklı materyalden yapılan sert stabilizasyon splintinin (3B basım rezin splint ve otopolimerizan polimetil metakrilat (PMMA) akrilik rezin splint) 3 aylık kullanımı sonrası oklüzal temaslarda oluşturabileceği değişimi iki farklı dijital yöntemle (Trios 3 intraoral tarayıcı ve Occlusense dijital oklüzal analiz sistemi) değerlendirmektir. Ayrıca, çalışma çiğneme kaslarındaki hassasiyet değişimini ve mandibular hareket açıklığını tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırmayı hedeflemiştir. Myofasial ağrılı 38 gönüllü birey ve sağlıklı 19 gönüllü bireyden oluşmak üzere toplam 57 bireyin dahil edildiği çalışmada, tüm gönüllü bireylerin başlangıç oklüzal kayıtları OccluSense cihazı ile alınmış; aynı zamanda intraoral tarayıcı ile dijital ölçüler elde edilerek oklüzal temaslar değerlendirilmiştir. Splintlerin ilk hafta, 1. ay ve 3. ay kontrollerinde gerekli uyumlama işlemleri yapılmıştır. Üç ayın sonunda, tüm gönüllü bireylerden OccluSense ile oklüzal kayıtlar yeniden alınmış ve intraoral tarayıcı verileri tekrar elde edilerek tedavi öncesi ve tedavi sonrası oklüzal temaslar iki dijital yöntem üzerinden karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, her iki splint grubunda da oklüzal temas parametrelerinde anlamlı bir farklılık izlenmemiştir. Bu değişimlerin objektif değerlendirilmesi için her iki dijital kayıt yöntemi birlikte kullanılmıştır. Genel değerlendirmede, iki farklı sert stabilizasyon splinti materyalinin 3 aylık kullanımı sonrasında splint uygulanan ve kontrol grubunda olan bireylerin tedavi öncesi ve sonrası oklüzal temasları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Buna karşın, stabilizasyon splinti ile tedavi edilen TMR grubunda çiğneme kası hassasiyeti açısından tedavi sonrası dönemde anlamlı azalma görülmüş ve ayrıca mandibular hareket açıklığı ölçümlerinde tedavi sonrası dönemde anlamlı değişimler saptanmıştır. 3 aylık takip sonunda doğal dişlerde oklüzal temaslarda belirgin bir değişiklik izlenmezken, klinik bulgular düzeyindeki parametrelerde iyileşme gözlenmesi, stabilizasyon splintinin semptom kontrolü üzerinde etkili olabileceğini düşündürmüştür. Ayrıca ağız içi tarayıcı ile yapılan analiz ile OccluSense cihazından elde edilen ölçümlerin birbiriyle çelişmediği ve iki dijital yöntemin birlikte kullanımının oklüzal değerlendirmede uyumlu sonuçlar sağlayabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the changes in occlusal contacts after 3 months of use of hard stabilization splints fabricated from two different materials used in the treatment of temporomandibular disorders (TMDs) (3D-printed resin splints and autopolymerizing polymethyl methacrylate (PMMA) acrylic resin splints) by using two different digital methods (the Trios 3 intraoral scanner and the OccluSense digital occlusal analysis system). In addition, the study aimed to compare changes in masticatory muscle tenderness and mandibular range of motion before and after treatment. A total of 57 individuals were included in the study, comprising 38 volunteers with myofascial pain and 19 healthy volunteers. At baseline, occlusal records of all participants were obtained using the OccluSense device; digital impressions were also acquired with an intraoral scanner, and occlusal contacts were evaluated. Necessary adjustment procedures were performed during the first-week, first-month, and third-month follow-up visits. At the end of the 3-month period, occlusal records were obtained again from all participants using OccluSense, and intraoral scanner data were reacquired. Pre- and post-treatment occlusal contacts were then compared using both digital methods. At the end of the study, no significant differences were observed in the occlusal contact parameters in either splint group. Both digital recording methods were used together for the objective evaluation of these changes. In the overall assessment, no statistically significant difference was found between the pre- and post-treatment occlusal contacts of individuals in the splinttreated groups and those in the control group after 3 months of use of the two different hard stabilization splint materials. In contrast, in the TMD group treated with stabilization splints, a significant reduction in masticatory muscle tenderness was observed in the post-treatment period, and significant changes were also detected in mandibular range of motion measurements after treatment. Although no marked change was observed in occlusal contacts on natural teeth at the end of the 3-month follow-up, improvement in clinical parameters suggested that stabilization splint therapy may be effective in symptom control. In addition, it was found that the measurements obtained from analysis performed with the intraoral scanner and those obtained from the OccluSense device supported each other, and that the combined use of these two digital methods could provide consistent results in occlusal evaluation.