Endometriozise yönelik laparoskopik yaklaşımın tanısal etkinliği: klinik, radyolojik ve biyokimyasal bulgularla karşılaştırmalı bir analiz
Diagnostic effectiveness of the laparoscopic approach for endometriosis: A comparative analysis with clinical, radiological, and biochemical findings
  1. Tez No: 1005406
  2. Yazar: MEHMET GÜRCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAMMO
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Endometriozis ön tanısı ile değerlendirilen ve laparoskopi uygulanan olgularda, patoloji ile doğrulanan endometrioma varlığının preoperatif klinik tablo, görüntüleme bulguları (TVUS; seçilmiş olgularda MRG) ve erişilebilir laboratuvar göstergeleri (serum CA-125; tam kan sayımından türetilen NLR, PLR, SII; MPV) ile ne ölçüde ayrıştırılabildiğini gerçek yaşam verisi içinde bütüncül biçimde değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, retrospektif tasarımla 01.01.2020–14.04.2025 döneminde Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde endometriozis ön tanısıyla laparoskopi uygulanan 20–45 yaş arası 82 ardışık olgu analiz edildi. Dahil edilme ölçütleri; laparoskopik bulguların dosyada yorumlanabilir biçimde kayıtlı olması, preoperatif TVUS ve/veya MRG raporunun bulunması, serum CA-125 ölçümünün ve tam kan sayımında nötrofil/lenfosit/trombosit/MPV değerlerinin eksiksiz olması şeklinde tanımlandı. Referans standart, laparoskopik değerlendirme ile histopatolojik doğrulamanın birlikte yorumlanması olarak kabul edildi. Olgular patolojiye göre endometrioma (+) ve endometrioma (−) olarak sınıflandırıldı. Gruplar demografik özellikler, semptomlar, komorbiditeler, görüntüleme bulguları ve biyobelirteçler açısından karşılaştırıldı. Biyobelirteçlerin ayırt edici performansı non-parametrik ROC analizi ile; öngörücülük tek değişkenli binari lojistik regresyon ile incelendi. Etik kurul onayı alındı (HRÜ/25.08.16; 28.04.2025). Bulgular: Patolojiye göre 68 olgu (%82,9) endometrioma (+), 14 olgu (%17,1) endometrioma (−) olarak belirlendi. Yaş ve beden kitle indeksi açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Klinik semptomlar ve komorbidite profili grupları anlamlı biçimde ayırmadı (tüm karşılaştırmalarda p>0,05; etki büyüklükleri küçük). Endometrioma (+) olgularda rASRM evrelemede Evre III–IV baskınlığı izlendi (%89,7). Serum CA-125, CRP, PLR, NLR, SII ve MPV değerlerinde gruplar arası anlamlı farklılık gözlenmedi (tümü p>0,05). ROC analizinde ayırt edicilik sınırlı bulundu: CA-125 AUC=0,591; NLR AUC=0,550; PLR AUC=0,476; SII AUC=0,410 (tümü p>0,05). Tek değişkenli lojistik regresyon modellerinde CA-125 (ikili sınıflama), PLR, NLR ve SII patoloji sonucunu anlamlı biçimde öngörmedi. Sonuç: Cerrahiye yönlendirilmiş, endometrioma ön-test olasılığı yüksek bu kohortta CA-125 ve basit hematolojik/inflamatuvar indekslerin (NLR, PLR, SII) ile MPV'nin endometrioma varlığını tek başına ayırt etme gücü sınırlı bulundu. Bulgular, klinik pratikte tanısal yaklaşımın basamaklı biçimde; deneyimli TVUS'un merkezde olduğu, MRG'nin seçilmiş olgularda cerrahi planlamayı desteklediği ve biyobelirteçlerin klinik bağlam içinde yardımcı sinyal olarak değerlendirildiği bir çerçevede yürütülmesini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate, in a real-world laparoscopy-managed cohort of women assessed for suspected endometriosis, how well preoperative clinical features, imaging (transvaginal ultrasonography [TVUS] and magnetic resonance imaging [MRI] when available), and readily accessible laboratory indicators (serum CA-125; complete blood count–derived indices including NLR, PLR, SII; and mean platelet volume [MPV]) discriminate pathologically confirmed ovarian endometrioma. Materials and Methods: This single-center retrospective study included consecutive women aged 20–45 years who underwent laparoscopy for suspected endometriosis at Harran University Research and Training Hospital (Department of Obstetrics and Gynecology) between January 1, 2020 and April 14, 2025 (N=82). Eligibility required interpretable laparoscopic documentation, available preoperative TVUS and/or MRI reports, preoperative serum CA-125 measurement, and complete blood count parameters (neutrophils, lymphocytes, platelets, MPV) enabling calculation of NLR, PLR, and SII. The reference standard was the combined interpretation of laparoscopic findings and histopathology. Patients were classified as endometrioma-positive (endometrioma [+]) or endometriomanegative (endometrioma [−]) according to pathology. Group comparisons were performed across demographics, symptoms, comorbidities, imaging findings, and biomarkers. Discriminative performance was assessed using non-parametric ROC analyses, and univariable binary logistic regression was used to evaluate predictors. Ethical approval was obtained (HRU/25.08.16; April 28, 2025). Results: Pathology confirmed endometrioma in 68 patients (82.9%), while 14 patients (17.1%) had non-endometrioma pathology. Age and body mass index were comparable between groups (p>0.05). Clinical symptoms and comorbidity profiles did not significantly differ, with generally small effect sizes across comparisons. Advanced disease predominated among endometrioma (+) cases, with rASRM stage III–IV observed in 89.7%. No significant between-group differences were detected for CA-125, CRP, PLR, NLR, SII, or MPV (all p>0.05). ROC analyses demonstrated limited discrimination: CA-125 AUC=0.591; NLR AUC=0.550; PLR AUC=0.476; and SII AUC=0.410 (all p>0.05). In univariable logistic regression, dichotomized CA-125 as well as PLR, NLR, and SII were not significant predictors of pathology outcome. Conclusion: In this surgical cohort with a high pretest probability of endometrioma, CA-125 and simple inflammatory/hematological indices (NLR, PLR, SII) and MPV showed limited standalone value for discriminating pathologically confirmed endometrioma. The findings support a stepwise diagnostic framework centered on expert TVUS, selective use of MRI for specific clinical scenarios and surgical planning, and contextual use of biomarkers as adjuncts rather than decisive tests.