20.yüzyıl başlarında Selanik şehrinde yabancı şirketler ve faaliyetleri
Foreign companies and their activities in Thessaloniki city in the early 20th century
- Tez No: 1005419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ CAN SANNAV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 19. yüzyılın ikinci yarısından 20. yüzyılın başlarına kadar uzanan süreçte, Osmanlı İmparatorluğu'nun küresel kapitalist sisteme entegrasyonunun Selanik liman kenti üzerindeki çok boyutlu sosyo-ekonomik ve mekânsal yansımalarını incelemektedir. Sanayi Devrimi sonrası Batı Avrupa'nın artan hammadde ve pazar arayışı, Balkanlar'ın dünyaya açılan en önemli kapısı olan Selanik'i uluslararası sermayenin ana hedeflerinden biri haline getirmiştir. Çalışmada, kentin geleneksel bir Osmanlı taşra merkezinden modern, kozmopolit ve kapitalist bir metropole dönüşüm süreci liman modernizasyonu, demiryolu ağlarının inşası ve uluslararası deniz ticareti kumpanyalarının kentteki rekabeti ekseninde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the multidimensional socio-economic and spatial reflections of the Ottoman Empire's integration into the global capitalist system on the port city of Thessaloniki from the second half of the 19th century to the early 20th century. Following the Industrial Revolution, Western Europe's increasing search for raw materials and markets made Thessaloniki—the most important gateway of the Balkans to the world—one of the main targets of international capital. The study addresses the city's transformation from a traditional Ottoman provincial center into a modern, cosmopolitan, and capitalist metropolis through the axis of port modernization, the construction of railway networks, and the competition among international maritime trade companies in the city