5 numaralı Cezayir Ahkam Defterinin transkripsiyonu ve tahlili (1765-1776)
The transcription and analysis of Cezayir Ahkam Defteri, numbered 5 (1765-1776)
- Tez No: 1005422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALPEREN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın konusu Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi'nde (BOA) bulunan 5 Numaralı Cezayir Ahkâm Defteri'nin transkripsiyon ve tahlilidir. Söz konusu defter 1765-1776 yıllarında Cezayir-i Bahr-i Sefid Eyaletinde yaşayan halkın şikâyetleri üzerine Osmanlı idaresi tarafından alınan kararlara dair hükümleri ihtiva etmektedir. Bu defter içerisinde Akdeniz ve Ege Denizi'ndeki Boğaz Hisarları, Bozcaada, Evreşe, Gelibolu, Girit, Hanya, İmroz, İnoz, İskepolos, İskinoz, İstanköy, İstendil, Kale-i Sultaniye, Kalonya, Kandiye, Kıbrıs, Kilidülbahr, Lefkoşa, Limni, Midilli, Miknos, Molova, Nakşa, Resmo, Rodos, Sakız, Seddülbahr, Sisam ve Yund gibi ada ve kıyı yerleşimlerinde görevli vali, kaymakam, muhafız, mutasarrıf, muhassıl, mütesellim, nazır, naib, kadı, molla, dizdar ve zabitlere hitaben yazılmış olan çok sayıda hüküm bulunmaktadır. Ayrıca defter içerisinde doğrudan Kaptan-ı Deryalara, Cezayir, Tunus ve Trablusgarb beylerbeylerine gönderilen hükümler de bulunmaktadır. Defterdeki hükümler halkın şikâyetlerini, çeşitli sosyal konuları ihtiva etmekle birlikte içerisinde askeri konulara dair hükümler de bulunmaktadır. Defterdeki bu hükümlerin transkripsiyonunun yanı sıra zikredilen yıllardaki gelişmeler göz önünde bulundurularak defterde yer alan hükümler belirli bir düzeyde tahlile tâbi tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis study provides the transcription and analysis of the Cezayir Ahkam Register No. 5 (Cezayir Ahkâm Defteri), located in the Ottoman Archives (BOA) of the Republic of Turkey Directorate of State Archives. The register in question contains decrees pertaining to decisions rendered by the Ottoman administration in response to complaints filed by the populace residing in the Cezayir-i Bahr-i Sefid between the years 1765 and 1776. Within this register, there are numerous decrees addressed to various officials including governors (vali), district governors (kaymakam), commanders/guards (muhafız), provincial governors (mutasarrıf), tax collectors (muhassıl), deputy governors (mütesellim), overseers (nazır), substitute judges (naib), judges (kadı), mollas, castle wardens (dizdar), and officers (zabit) serving in island and coastal settlements across the Mediterranean and Aegean Seas, such as the Strait Fortresses (Boğaz Hisarları), Bozcaada, Evreşe, Gallipoli, Crete, Chania, Imbros, Ainos, Skopelos, Schinoussa, Kos, Tinos, Kale-i Sultaniye, Kalonya, Candia, Cyprus, Kilidülbahr, Nicosia, Lemnos, Lesbos, Mykonos, Molova, Naxos, Rethymno, Rhodes, Chios, Seddülbahr, Samos, and Yund. Furthermore, the register contains decrees sent directly to the Grand Admirals (Kaptan-ı Derya) and the Beylerbeyis of Algiers, Tunis, and Tripoli. While the decrees in the register encompass public grievances and various social matters, they also include rulings on military subjects. The objective of this study is to transcribe the decrees contained within the register and to conduct an analysis of these rulings, taking into account the political, military, and social developments of the period.