Multiplayer online gamers' in-game social interactions and intercultural communication competence
Çok oyunculu çevrı̇mı̇çı̇ oyuncuların oyun ı̇çı̇ sosyal etkı̇leşı̇mlerı̇ ve kültürlerarası ı̇letı̇şı̇m yetkinliği
- Tez No: 1005423
- Danışmanlar: PROF. DR. ASKER KARTARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital oyun toplulukları, farklı kültürel geçmişlere sahip bireyleri uzun süreli ve yoğun etkileşim döngüleri içinde bir araya getirerek kültürlerarası etkileşimin yeni biçimlerini görünür kılmaktadır. Bu çalışma, Final Fantasy XIV (FFXIV) çevrimiçi oyun (MMO) topluluklarındaki kültürlerarası etkileşimleri topluluk içi (intragroup) ve topluluklar arası (intergroup) bağlamlarda incelemeyi; bu süreçlerin Kültürlerarası İletişim Yetkinliği (ICC) ile ilişkisini açıklamayı amaçlamıştır. Bu çok katmanlı yapıyı analiz edebilmek için Kültürlerarası Ağ Teorisi (INT), Gruplararası Temas Teorisi (ICT) ve ICC yaklaşımları bütünleşik ve özgün bir kuramsal çerçevede birleştirilmiştir. Araştırma, üç farklı toplulukta yürütülen netnografik gözlem ve gönüllü oyuncularla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatları içeren nitel bir tasarımla yürütülmüştür. Bulgular, INT–ICT–ICC entegre çerçevesinin dijital kültürlerarasılığın yapısal, ilişkisel ve bireysel katmanlarını karşılıklı beslenen bir ekosistem olarak açıklamada işlevsel olduğunu göstermiştir. Oyun topluluklarındaki iletişim, yalnızca görev odaklı bir koordinasyon alanı olmaktan çıkarak üyelerin gündelik yaşamlarından ve duygulanımsal paylaşımlarından beslenen“insanileştirilmiş”bir kültürel nitelik kazanmaktadır. Oyun içi teknik yetkinliğin kültürel farklılıklardan kaynaklanan gruplararası kaygıyı azalttığı ve etkileşimlerin sürdürülebilirliğinde duygusal bağların belirleyici bir rol oynadığı görülmüştür. Ayrıca memeler ve emojiler gibi mizah ağırlıklı sembolik iletişim araçlarının dil bariyerlerini aşarak stereotiplerin tehdit algısını zayıflattığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak MMO toplulukları, ICC'nin temel tutumlarını (saygı, açıklık, merak) destekleyen ve sanal ortamda kazanılan esneklik ile farkındalık becerilerinin gündelik yaşama taşınmasına zemin hazırlayan etkili dijital temas alanları olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Digital game communities bring individuals from diverse cultural backgrounds together through long-term, intensive communication, making new forms of intercultural engagement visible. This study examines intercultural interactions within the Final Fantasy XIV (FFXIV) based game communities across both intragroup and intergroup contexts, exploring how these processes relate to Intercultural Communication Competence (ICC). To address this multi-layered structure, Intercultural Network Theory (INT), Intergroup Contact Theory (ICT), and ICC are brought together within an integrated theoretical framework. The research adopts a qualitative design combining netnographic observation across three communities with semi-structured in-depth interviews with volunteer players. The findings suggest that the INT–ICT–ICC framework effectively accounts for the structural, relational, and individual layers of digital interculturality as a mutually reinforcing ecosystem. Communication in these communities extends beyond task-oriented coordination and becomes socially embedded in members' everyday lives and affective exchanges. In-game technical competence appears to reduce intergroup anxiety associated with cultural differences, while emotional ties support the sustainability of intercultural contact. Moreover, humor-based symbolic forms, such as memes and emojis, help negotiate linguistic constraints and mitigate the threat potential of stereotypes. Overall, MMO communities can be understood as effective digital contact spaces that support key ICC attitudes—respect, openness, and curiosity—and enable the transfer of in-game flexibility and awareness into everyday life.