Performance evaluatıon of optımızed total pressure recovery factor of a jet engıne supersonıc ıntake
Bir jet motoru süpersonik hava alığının optimize edilmiş toplam basınç geri kazanım faktörünün performans değerendirmesi
- Tez No: 1005480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SITKI USLU, DR. SAMET ÇAKA ÇAKMAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Hava alığı Toplam Basınç Geri Kazanım Faktörü (TPRF), gaz türbinli motor performans modellerinde temel bir girdi parametresi olup, ön tasarım aşamasında sıklıkla MIL-E-5007D standardına dayalı hava alığı korelasyonları kullanılarak tahmin edilmektedir. Ancak bu yaklaşım, süpersonik koşullarda TPRF'nin olduğundan yüksek tahmin edilmesine neden olabilmektedir. Bu çalışmada, Mach 1.5-2.5 aralığında iki-rampalı ve üç-rampalı süpersonik hava alıkları Oswatitsch optimizasyonu ile tasarlanmıştır. Tasarlanan hava alıklarının viskoz ve viskoz olmayan CFD analizleri ile TPRF değerleri elde edilmiştir. Elde edilen TPRF değerlerinin motor itki performansı üzerindeki etkilerini değerlendirebilmek için jet itki modeli (KJP) geliştirilmiştir. Jet itki modeli, GasTurb yazılımı ve F100-PW-229 referans motor verileri kullanılarak doğrulanmıştır. Ardından, elde edilen TPRF değerleri ile oluşturulan korelasyonlar, doğrulanmış jet itki modeline entegre edilmiştir. Sonuçlar, üç-rampalı konfigürasyonun daha yüksek net itki sağladığını ve MIL-E-5007D korelasyonunun Mach 2.0 üzerindeki değerlerde TPRF'yi olduğundan yüksek tahmin ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The intake total pressure recovery factor (TPRF) is one of the key input parameters in gas turbine engine performance models. At the preliminary design stage, it is commonly estimated using the uninstalled engine intake correlation of the MIL-E-5007D standard, which may result in higher predicted intake performance. In this context, the reliability of the MIL-E-5007D intake correlation for supersonic intake performance was evaluated based on the TPRF of two-ramp and three-ramp intake configurations. Within this evaluation, intake geometries corresponding to theoretically optimized TPRF values were determined using Oswatitsch optimization for the Mach number range of 1.5-2.5, and inviscid and viscous CFD analyses were performed for the resulting geometries using STAR-CCM+. To investigate the impact of the obtained TPRF results on engine performance, a jet engine propulsion model (KJP) was developed and verified using GasTurb and reference data from F100-PW-229 equivalent engine. Based on the on-design intake CFD analysis results, TPRF correlations were generated for both intake configurations and integrated into the jet engine propulsion model. Engine performance analyses were then conducted under on-design and off-design conditions to assess engine net thrust. The results show that, within the investigated Mach number range, the three-ramp configuration provides higher engine net thrust performance, while the MIL-E-5007D intake correlation results in higher TPRF values beyond Mach number of 2.0.