Pulmoner tromboemboliyle takip edilen hastalarda endtidal CO2 düzeyinin tanı ve tedavideki yerinin değerlendirilmesi
Assessment of end-tidal CO₂ levels in the diagnosis and management of patients with pulmonary embolism
- Tez No: 1005481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA KERGET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Pulmoner tromboemboli (PTE), ani gelişen kardiyopulmoner bozulmaya yol açarak yüksek mortalite ve morbidite riski taşıyan ciddi bir acil durumdur. Bu çalışmada, yüksek ve orta-yüksek riskli PTE olgularında endtidal karbondioksit (EtCO₂), periferik oksijen satürasyonu (SpO₂), nabız, solunum sayısı ve perfüzyon indeksi (Pİ) gibi vital parametrelerin tanı ve tedavi sürecindeki rolü araştırıldı. Yöntem: Prospektif olarak planlanan çalışmaya, 1 Şubat – 31 Temmuz 2025 arasında PTE tanısı alan 120 hasta dahil edildi. Hastalar dört gruba ayrıldı: (1) yüksek riskli PTE + trombolitik, (2) orta-yüksek riskli PTE + trombolitik, (3) orta-yüksek riskli PTE (trombolitik uygulanmayan), (4) sağlıklı kontrol. EtCO₂, SpO₂, nabız, Pİ, solunum sayısı ve arteriyel kan basıncı Rad-97 cihazı ile ölçüldü. Bulgular: Tanı anında ölçülen EtCO₂ düzeyleri hasta grupları arasında anlamlı farklılık gösterdi (p < 0.001). En düşük ortalama değer yüksek riskli PTE grubunda (15.8 ± 4.2 mmHg), en yüksek değer ise kontrol grubunda (34.6 ± 5.1 mmHg) saptandı. Tedavinin 24. saatinde ise EtCO₂, SpO₂ ve perfüzyon indeksi değerleri açısından gruplar arasında anlamlı fark kalmadı (p > 0.05). EtCO₂ düzeyi, PABTOİ (r = –0.358, p = 0.01) ile negatif, SpO₂ (r = 0.59, p < 0.001) ve perfüzyon indeksi (r = 0.43, p < 0.001) ile pozitif korelasyon gösterdi. ROC analizinde EtCO₂ için 17.5 mmHg kesim değeri, trombolitik tedavi gereksinimini öngörmede %97 duyarlılık ve %85 özgüllük sağladı. Sonuç: EtCO₂, PTE tanı ve tedavinin takibinde kolay uygulanabilir bir metot olabilir. Ayrıca erken dönemde reperfüzyon tedavisi yönlendirici ve trombüs yükünü de gösteren solunumsal bir parametre olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Pulmonary thromboembolism (PTE) is a critical emergency that causes sudden cardiopulmonary deterioration and carries a high risk of mortality and morbidity. This study aimed to investigate the role of end-tidal carbon dioxide (EtCO₂), peripheral oxygen saturation (SpO₂), heart rate, respiratory rate, and perfusion index (PI) in the diagnostic and therapeutic process of high- and intermediate-high-risk PTE cases. Methods: This prospective study included 120 patients diagnosed with PTE between February and July 2025. Patients were divided into four groups: (1) high-risk PTE with thrombolytic therapy, (2) intermediate-high-risk PTE with thrombolytic therapy, (3) intermediate-high-risk PTE without thrombolytic therapy, and (4) healthy controls. EtCO₂, SpO₂, heart rate, PI, respiratory rate, and arterial blood pressure were measured using the Rad-97 monitor. Results: Baseline EtCO₂ levels differed significantly among the groups (p < 0.001). The lowest mean value was observed in the high-risk PTE group (15.8 ± 4.2 mmHg), and the highest in the control group (34.6 ± 5.1 mmHg). At the 24th hour of treatment, there were no significant differences among the groups in terms of EtCO₂, SpO₂, or PI values (p > 0.05). EtCO₂ levels showed a negative correlation with the pulmonary artery obstruction index (PAOI) (r = –0.358, p = 0.01) and positive correlations with SpO₂ (r = 0.59, p < 0.001) and PI (r = 0.43, p < 0.001). The ROC analysis identified an EtCO₂ cutoff value of 17.5 mmHg, predicting the need for thrombolytic therapy with 97% sensitivity and 85% specificity. Conclusion: EtCO₂ may serve as a simple, noninvasive, and practical method for monitoring the diagnosis and treatment of PTE. Moreover, it appears to be a valuable respiratory parameter that reflects thrombus burden and may guide reperfusion therapy in the early phase.