Obsesif kompulsif bozukluk ve Tik Bozukluğu olan hastalarda sirkadyen ritim ve patofizyoloji ile ilişkisi
The relationship between circadian rhythm and pathophysiology in patients wi̇th obsessive compulsive disorder and Tic Disorder
- Tez No: 1005482
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜCEL AĞARGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilim Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Çalışmamızın amacı, Tik Bozukluğu (TB) ve komorbid Obsesif Kompulsif Bozukluk hastalarının ve sağlıklı bireylerin sirkadyen ritimlerini nesnel (aktigrafi ile), ve öznel (psikometrik ölçümler) olarak inceleme ve tükürük melatonin ve kortizol düzeylerini değerlendirme ve bunlar arasındaki olası farklılıkları ve semptom şiddeti ile ilişkilerini araştırmaktır. Çalışmaya 40 TB hastası ve 30 sağlıklı kontrol (SK) alınmıştır. Ağır psikiyatrik veya organik hastalık varlığı ve uyku ilacı kullanımı başlıca dışlama kriterlerimizdi. Katılımcılara tanısal görüşme için DSM-5TR Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme, Klinisyen Versiyonu (SCID-5CV) Türkçe Formu uygulandı. Semptom şiddetlerini ölçmek için, Yale Genel Tik Ağırlığını Derecelendirme Ölçeği ve Yale Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği, kronotip düzeyini belirlemek için Sabahçılık-Akşamcılık Anketi, uyku bozukluklarını değerlendirmek için Uykusuzluk Şiddet İndeksi, Epworth Uykululuk Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, ayrıca Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği yapıldı. Uyku nesnel değerlendirilmesi için aktigrafi ölçümü ve sirkadyen ritim değerlendirmesinde önemli olabilecek sabah (07:30-8:30), ikindi (15:30-16:30) ve gece (21:30-22:30) melatonin ve kortizol düzey ölçümleri gerçekleştirildi. Bulgularımız TB hastalarının sağlıklı bireylere kıyasla, nesnel ölçümlere göre (aktigrafi) gecikmiş uyku orta noktasına (midpoint), gündüz uyuklama (nap) süresine ve artmış uyku periyoduna, öznel ölçümlere göre de akşamcıl kronotipe sahip olduklarını göstermiştir. Uyku orta noktası, artmış uyku periyodu ve akşamcıl kronatip ileri analizde (regresyon) hastalıkla anlamlı ilişki gösterdi. Ayrıca hastalarda tükürük sabah melatonin düzeyleri yüksek ve sabah kortizol düzeyleri düşük. Dahası çalışmamız TB hastalarında anlamlı derecede kötü uyku kalitesi, uykusuzluk, gündüz aşırı uykululuk gibi uyku bozuklukları olduğunu gösterdi. Bu sonuçlar, TB'deki hastaların SK'lere göre gecikmiş sirkadyen ritme sahip olduğu yönündeki ana hipotezimizi destekler nitelikteydi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to objectively (using actigraphy) and subjectively (using psychometric measurements) examine the circadian rhythms of patients with Tic Disorder (TD) and comorbid Obsessive-Compulsive Disorder, as well as healthy individuals, and to evaluate salivary melatonin and cortisol levels and investigate possible differences between them and their relationships with symptom severity. The study included 40 TD patients and 30 healthy volunteers. The presence of severe psychiatric or organic disease and the use of sleeping pills were our main exclusion criteria. Participants completed the Structured Clinical Interview for DSM-5TR Disorders, Clinician Version (SCID-5CV) Turkish Form for diagnostic interviews. To measure symptom severity, the Yale General Tic Severity Rating Scale and the Yale Brown Obsessive-Compulsive Scale were administered, the Morning-Evening Questionnaire was used to determine chronotype level, and the Insomnia Severity Index, Epworth Sleepiness Scale, and Pittsburgh Sleep Quality Index, as well as the Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory, were used to assess sleep disturbances. For objective sleep assessment, actigraphy measurements were performed, and melatonin and cortisol levels were measured in the morning (07:30-8:30), afternoon (15:30-16:30), and night (21:30-22:30), which may be important in circadian rhythm assessment. Our findings showed that TD patients, compared to healthy individuals, had a delayed sleep midpoint, daytime nap duration, and increased sleep period according to objective measurements (actigraphy), and a more evening chronotype according to subjective measurements. Midpoint, increased sleep period, and evening chronotype showed a significant association with the disease in further analysis (regression). Additionally, patients have high morning melatonin levels and low morning cortisol levels in their saliva. Furthermore, our study showed that TD patients have significantly poorer sleep quality, insomnia, and excessive daytime sleepiness. These results supported our main hypothesis that patients with TD have a delayed circadian rhythm compared to healthy volunteers.