Modülüs fonksiyon yardımıyla tanımlanan dizi uzayları
Sequence spaces defined by a modulus function
- Tez No: 1005524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Dört bölümden oluşan bu tez çalışmasının giriş bölümünde literatür bildirisi ve konunun temel tanımı, birinci bölümünde çalışmanın ana konusu ile ilgili ve sonraki bölümlerde kullanılacak olan bazı temel tanım, teorem ve eşitsizlikler verilerek konunun daha anlaşılır olması hedeflenmiştir. İkinci bölümde bir modülüs fonksiyon yardımıyla tanımlanan bazı dizi uzayları ve bu dizi uzaylarının çeşitlilikleri incelenerek \lambda(F) tanımlandı. Modülüs fonksiyon dizilerine göre kuvvetli toplanabilirlilik, sınırlılık ve Lacunary yakınsaklığı ile ilgili bilgi verilmiştir. Üçüncü kısımda ise üzerine çalışılan dizi uzaylarının kapsama bağıntıları verilerek bazı teoremler ile derinleştirilmiştir. Dördüncü yani son bölümde topolojik özellikleri hakkında bilgiler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which consists of four chapters, begins with an introduction that includes a literature review and fundamental definitions related to the topic. In the first chapter, essential definitions, theorems, and inequalities concerning the main subject are presented to establish a foundation for the subsequent sections. In the second chapter, certain sequence spaces defined by a modulus function, along with their variations, are investigated. The space is introduced, and concepts such as strong summability, limitability, and lacunary convergence with respect to sequences of modulus functions are discussed in detail. The third chapter focuses on the coverage relations among the examined sequence spaces and expands upon these with several theorems. In the fourth and final chapter, the topological properties of the studied spaces are explored.