Modulus fonksiyonu yardımıyla tanımlanan dizi uzayları ve ilgili karakterizasyonlar
Sequence spaces defined by a modulus and coneerning characterizes
  1. Tez No: 8643
  2. Yazar: HÜSEYİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Üç bölüm olarak düzenlenen bu çalışmanın birinci bölümünde; İstatistiksel yakınsaklık ve Wp toplanabili r- lik tanıtıldı. Sonraki bölümde genelleşt ireceğimiz teorem ler ifade edildi. Ayrıca İstatistiksel yakınsaklığı karak- terize eden bir teorem ispatlandı. İkinci bölümde; Modulus fonksiyonu tanıtıldı. Modulus fonksiyonu ile istatistiksel yakınsaklığın bir gösterimi verildi. Ayrıca Fp ve beta yakınsaklık tanımlandı. Fp ye f modulus fonksiyonunu uygulayıp betanın Fp cinsinden yeni bir gösterimi verildi, üçüncü bölüm lü de; F(f,q) ve fq yakınsaklık tanımlandı ve aralarında ilgi- li bağıntılar kuruldu. Ayrıca istatistiksel yakınsaklık ve -istatistiksel Cauchy kavramları q- sürekli yarı normu ve f modulus fonksiyonu altında incelendi ve bununla ilgili ba ğıntılar ispatlandı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. In the first chapter statistical convergence and W summability of a sequence were introduced separately. After that, the theorems that we will genaralize were expressed. In addition, a theorem which characterizes the statistical convergence was proved. In the second chapter; the modulus function was introduced. The representation of a statistical convergence was given by. Modulus function. Moreover, Covergence F and $ were defined. We gave a new represantation of $ by P, P applying f modulus function to F. In the third chapter; we defined convergences F(f,q) and. ?. and set up the q relations connected with them. In addition, the definitions of statistical convergence and statistical Cauchy were examined by Continuous s emi no rai q and f Modulus function, and the relations connected with them were proved.111-