Modülüs fonksiyonu ile tanımlanan dizi uzayları ve W(A.f.p), W(C, f,p)-toplanabilme
- Tez No: 50843
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Dört bölüm olarak düzenlenen bu çalışmanın birinci bölümünde, çalışmamız boyunca karşılaşacağımız temel kavramlar ve toplanabilme kavramları verildi. İkinci bölümde W(A,f,p) uzayı tanımlanarak, bu uzayın lineer tam paranormlu uzay olduğu gösterildi. Ayrıca bu uzayla ilgili bazı özellikler ve kapsama bağıntıları verildi. Üçüncü bölümün ilk kısmında W(C,f,p) toplanabilme metodu tanıtılarak, bu uzayın tam paranormlu lineer uzay olduğu gösterildi ve bazı özellikleri incelendi. Bundan başka p ve q dizilerinin duranlarına göre W(C,f,p) ve W(C,f,q) uzayları arasındaki ilişkileri ifade eden teoremler verildi. Bu bölümün ikinci kısmında ise (C,l) matrisi yerine non-negatif regüler A matrisi alınarak W(A,f,p) toplanabilme kavramı verildi. Benzer özelliklerin bu uzay için de geçerli olup olmadığı incelendi. Dördüncü bölümde ise 0 lacunary dizisi yardımıyla Ce matrisi tanıtılarak W(Ce,f,p) uzayı tanımlandı. Bu uzayla ilgili bazı özellikler ve W(C,f,p) ile olan ilişkisi verildi. 3f. -s.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This thesis consists of four chapters. In the first chapter, basic definitions and summabiiity concepts are given. In the second chapter, W(A,f,p) space is defined and it is shown that this space is a linear complete paranormed space. Additionally, some inclusion relations and some properties are given related to this space. The first section of the third chapter is devoted to the W(C,f,p) - summabiiity method. By giving some properties of this space, it is shown that W(C,f,p) is a complete paranormed space. Furthermore, some theorems which give the relations between the spaces W(C, f,p) and W(C,f,q) due to the situations of the sequence p and q, are proved. In the second section of this chapter, by taking a regular non - negative matrix A instead of (C,l) - matrix, W(A,f,p) summabiiity concept is given, and properties of this space are investigated. Finally, in the fourth chapter, by introducing Ce matrix with the help of 8 lacunary sequence, W(C9,f,p) space is defined. Some properties related to this space and relations between this space and W(C,f,p) are given.