Havacılıkta kullanılan AA2024-T3 alaşımına katmanlı max ınce film kaplayarak elektrokimyasal korozyon performansının araştırılması
Investigation of the electrochemical corrosion performance of AA2024-T3 alloy used in aerospace applications by coating with multilayer max phase thin films
  1. Tez No: 1005525
  2. Yazar: GÜLKIZ BÜŞRA YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, havacılık endüstrisinde yaygın kullanım alanına sahip olan AA2024-T3 alüminyum alaşımının elektrokimyasal korozyon performansının geliştirilmesi hedeflenmiştir. Yüksek özgül mukavemeti nedeniyle tercih edilen bu alaşım, korozyona karşı gösterdiği duyarlılık sebebiyle önemli bir sınırlamaya sahiptir. Bu olumsuzluğun giderilmesi amacıyla, alaşım yüzeyine döndürerek kaplama (spin coating) tekniği kullanılarak Ti₂SnC (MAX faz) ve Grafen Oksit (GO) içeren çift katmanlı ince film kaplamalar uygulanmıştır. Uygulanan kaplamaların morfolojik ve kimyasal özellikleri Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskobu (FESEM) ve Enerji Dağılımlı X-ışını Spektroskopisi (EDS) yöntemleri ile analiz edilmiştir. Yapısal karakterizasyon çalışmaları ise X-ışını Kırınımı (XRD) ve RAMAN Spektroskopisi teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Alaşımın elektrokimyasal korozyon davranışı potansiyostat destekli ölçümler aracılığıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, MAX faz ve Grafen Oksit (GO) içeren çift katmanlı ince film kaplamaların AA2024-T3 alüminyum alaşımının korozyon direncini önemli ölçüde artırdığını ortaya koymuştur. Kaplama uygulamaları sonucunda korozyon akım yoğunluğunda belirgin bir düşüş gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, havacılık sektöründe kullanılan alüminyum alaşımlarının servis ömrünü ve performansını artırmaya yönelik yenilikçi yüzey kaplama yaklaşımlarının uygulanabilirliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electrochemical corrosion performance of AA2024-T3 aluminum alloy, widely used in the aerospace industry, is enhanced. Although this alloy is preferred for its high specific strength, its susceptibility to corrosion is a significant limitation. To mitigate this drawback, double-layer thin-film coatings comprising Ti₂SnC (MAX phase) and graphene oxide (GO) were deposited on the alloy surface via spin coating. The morphological and elemental characteristics of the applied coatings were examined using Field Emission Scanning Electron Microscopy (FESEM) and Energy-Dispersive X-ray Spectroscopy (EDS). Structural characterization was performed using X-ray Diffraction (XRD) and Raman Spectroscopy. The electrochemical corrosion behavior of the coated and uncoated samples was evaluated through potentiostat-assisted measurements. The experimental results demonstrate that MAX phase/graphene oxide double-layer coatings significantly enhance the corrosion resistance of AA2024-T3 aluminum alloy. A pronounced reduction in corrosion current density was observed following coating application. These findings indicate the applicability of innovative surface-coating strategies to enhance the service life and performance of aluminum alloys used in aerospace applications.