Sodyum diasetat ilavesinin yonca silajlarının fermantasyon özellikleri ve aerobik stabilitesi üzerine etkileri
The effects of sodium diacetate addition on the fermentation characteristics and aerobic stability of alfalfa silages
- Tez No: 543182
- Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, sodyum diasetat kullanımının yonca silajlarında fermantasyon gelişimi ve aerobik stabiliteleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada katkı maddesi olarak bileşiminde (asetat ve asetik asit içeren) sodyum diasetat (E262) kullanılmıştır. Araştırma, katkı maddesi ilave edilmeyen kontrol, 3, 5 ve 7 g/kg sodyum diasetat ilave edilerek oluşturulan 4 grupta yürütülmüştür. Kontrol grubuna diğer muamele gruplarına eşdeğer 20 ml çeşme suyu ilave edilmiştir. Katkı maddelerinin ilavesinden sonra, yaklaşık 500g örnek plastik torbalara konularak sıkıştırılmış ve vakumla içindeki hava alınmıştır. Her grup için 10'ar tane olmak üzere toplam 40 paket silaj laboratuvar şartlarında (25-30 °C) 45 gün fermantasyona bırakılmıştır. Silolamadan 45 gün sonra açılan tüm silajlarda kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Silolama döneminin sonunda (45. gün) tüm silajlara 7 gün süre ile aerobik stabilite testi uygulanmıştır. Ayrıca silajlarda fermantasyonun 45. gün ve aerobik stabilite dönemi sonrası laktik asit bakterilerinin tanımlaması yapılmıştır. Sonuç olarak, yonca silajına ilave edilen sodyum diasetat silajlardaki laktik ve asetik asit içeriklerini artırırken, proteolizi de önlemiştir. Ayrıca sodyum diasetat yüksek anti bakteriyel aktivite göstererek silajların 7 günlük aerobik dönem boyunca maya ve küf populasyonları ile CO2 üretimlerini düşürmüş ve aerobik stabilitelerini geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of sodium diacetate on the fermentation characteristics and aerobic stability in alfalfa silages. In the study, sodium diacetate (E262) was used as an additive in its composition (containing acetate and acetic acid) was used. The study was carried out in 4 groups formed by the addition of 3, 5 and 7 g / kg sodium diacetate. To the control group, 20 ml of tap water equivalent to the other treatment groups was added. After the addition of the additives, approximately 500 g of sample was placed in plastic bags and compressed. A total of 40 packages, 10 for each group, were allowed to ferment for 45 days in laboratory conditions (25-30 °C). All silages were sampled for chemical and microbiological analyses on day 45 after ensiling. All silages were opened at the end of the ensiling period (45 days) and subjectd to an aerobic stability test for 7 days. In addition, after silage fermentation and aerobic stability period, lactic acid bacteria were identified. As a result, sodium diasetate that applied to alfalfa increased lactic and acetic acid concentrations and prevented proteolysis in the silages. However, sodium diasetate showed a high antibacterial activity in alfalfa. During the 7 days aerobic period, sodium diasetate decreased yeast and moulds populations and production of CO2 and improved aerobic stability of alfalfa silage.