Kefir ilavesinin yonca silajlarının fermantasyonözellikleri ve aerobik stabilitesi üzerineetkileri
The effects of kefir addition on the fermentation characteristics and aerobic stability of alfalfa silages
- Tez No: 543170
- Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada, farklı dozlarda kefir ilavesinin yonca silajlarında fermantasyon geli-şimi ve aerobik stabilitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yonca, haziran ayında çiçeklenme başlangıcında hasad edilmiş ve yaklaşık 24 saat süreyle soldurulmuştur. Çalışmada katkı maddesi olarak ticari (MY starter KF) ve ev yapımı kefir kültürü kullanılmıştır. Araştırma, katkı maddesi ilave edilmeyen kontrol, 1X105, 5x105 ve 1x106 kob/g düzeyinde kefir ilave edilerek oluşturulan 7 grupta yürütülmüştür. Kontrol ve katkı maddeleriyle muamele edilen yonca her uygulama için 10'ar tekerrür olarak 500 g kapasiteli plastik torbalara silolanmıştır. Silolamadan 45 gün sonra açılan tüm silajlarda kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Silolama döneminin sonunda (45. gün) tüm silajlara 7 gün süre ile aerobik stabilite testi uygulanmıştır. Sonuç olarak kefir yonca silajlarının fermantasyon özelliklerini ve aerobik stabilitelerini geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different doses of kefir on the fermentation characteristics and aerobic stability of alfalfa silages were investigated. Alfalfa was harvested at early bloom stage in June and wilted for about 24hours. In the study, commercial (MY starter CF) and home made kefir culture were used as additives. The study was carried out in 7 groups formed by adding control, 1x105, 5x105 and 1x106 kob/g kefir. control and additives applied alfalfa ensiled in 500 g capasity plastic bag as 10 replicates for each treatment. All silages were sampled for chemical and microbiological analyses on day 45 after ensiling. All silages were opened at the end of the ensiling period (45 days) and subjectd to an aerobic stability test for 7 days. As a result, improved fermentation characteristics and aerobic stability of alfalfa silages.