İkili kalkojenit nano yapıların ve lityum temelli kristal kompozitlerin boya duyarlı güneş hücrelerinde potansiyel uygulamalarının araştırılması
Investigation of the potential applications of binary chalcogenide nanostructures and lithium-based crystal composites in dye-sensitized solar cells
  1. Tez No: 1005554
  2. Yazar: SULTAN SÜLEYMAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN DAĞAŞAN BULUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Enerji, Metallurgical Engineering, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Artan nüfus ve teknolojik gelişmelerle birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik küresel talep hızla artmakta, bu durum güneş enerjisinin verimli ve düşük maliyetli malzemelerle dönüştürülmesine yönelik kapsamlı araştırmaları gerekli kılmaktadır. Bu tez çalışmasında, boya duyarlı güneş hücrelerinde (BDGH) kullanılan fotoanot ve karşıt elektrot bileşenlerine alternatif olarak, düşük maliyetli ve yüksek performans potansiyeline sahip nanomalzemelerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, ticari olarak temin edilen lityum (Li) temelli bileşikler (LiBO2, Li4Ti5O12 ve Li2ZrO3) ile elektro-eğirme yöntemi kullanılarak sentezlenen lantanit oksit (CeO2, Eu2O3 ve Yb2O3) nanofiber yapılar fotoanot olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, sıcak besleme sentez yöntemi ile elde edilen Ag2S/X (X: Co, Ni, Mn ve Zn) nanoyapıları BDGH'lerde karşıt elektrot olarak kullanılmıştır. Sentezlenen tüm nanoyapıların yapısal, morfolojik, optik ve elektrokimyasal özellikleri XRD, UV–Vis, SEM, TEM, CV ve EIS teknikleri ile detaylı olarak incelenmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlar, Ag2S/Co nanokristallerinin karşıt elektrot olarak kullanıldığında, referans Platin elektrota kıyasla yaklaşık %5 daha yüksek güç dönüşüm verimi sergilediğini ve maliyet açısından yaklaşık 16 kat avantaj sağladığını göstermiştir. Bu tez çalışması, Ag2S/Co temelli karşıt elektrotların BDGH uygulamaları için sürdürülebilir ve ekonomik bir alternatif olduğunu ortaya koymakta; ayrıca ileri morfolojik optimizasyonlar ve kompozit elektrot tasarımlarının hücre performansını daha da artırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing population and technological advancements, the global demand for renewable energy sources is rapidly growing, necessitating comprehensive research into the efficient and low-cost conversion of solar energy using materials. This thesis aims to develop low-cost nanomaterials with high performance potential as alternatives to the photoanode and counter electrode components used in dye-sensitized solar cells (DSSCs). Within the scope of the study, commercially available lithium (Li)-based compounds (LiBO2, Li4Ti5O12 and Li2ZrO3) and lanthanide oxide (CeO2, Eu2O3 and Yb2O3) nanofiber structures synthesized using the electrospinning method were evaluated as photoanodes. Furthermore, Ag2S/X (X: Co, Ni, Mn, and Zn) nanostructures obtained via the hot-feed synthesis method were used as counter electrodes in BDGHs. The structural, morphological, optical, and electrochemical properties of all synthesized nanostructures were thoroughly investigated using XRD, UV–Vis, SEM, TEM, CV, and EIS techniques. The experimental results obtained showed that when Ag₂S/Co nanocrystals were used as counter electrodes, they exhibited approximately 5% higher power conversion efficiency compared to the reference platinum electrode and provided approximately 16 times the cost advantage. This thesis demonstrates that Ag2S/Co-based counter electrodes represent a sustainable and economical alternative for BDGH applications; it also shows that advanced morphological optimizations and composite electrode designs can further enhance cell performance.