Iğdır ilinde manda ve koyunlarda abort (yavru kaybı) yaygınlığının araştırılması
Investigation of the prevalence of abortion (cattle loss) in buffaloes and sheep in Iğdir province
- Tez No: 1005566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ERTAŞ OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Iğdır ilinde manda ve koyunlarda abort (yavru kaybı) yaygınlığının araştırılması amaçlanmıştır. Iğdır merkezde yapılan küçükbaş yetiştiriciliği ve bütün manda işletmelerinde abortus (yavru kaybı) oranının belirlenmesi ve finansal hasarın açığa çıkarılması abortus için koruma kontrol stratejilerinin geliştirilmesi açısından kilit noktadır. Materyal-Metod: Iğdır İl merkezinde bulunan 2058 küçükbaş işletmesi ile İl genelinde bulunan 158 manda işletmesinden %95 güven aralığı, %5 tahmini prevelans ve %4,5 hata payı ile 100 küçükbaş işletmesi ve 60 baş manda işletmesinden basit tesadüfi örneklem yöntemi ile anket çalışması yapılmıştır. Bulgular: Iğdır merkezde gerçekleştirilen anket analizi sonucuna göre, küçükbaş yetiştiriciliğinde, %6,7 oranında manda yetiştiriciliğinde ise %7,17 oranında abortus tespit edilmiştir. Manda işletmelerindeki bu oranın %2,56 hastalıklara bağlı iken %4,61 travmaya bağlı olduğu kaydedilmiştir. Ayrıca, küçükbaş işletmelerindeki ikizlik oranı %7,39 abortların aylara göre durumları en düşük 1-2. aylarda %0,95, en yüksek 4-5. aylarda %84,16 oranında bildirilmiştir. Manda işletmelerindeki bu değerler, ikizliğin görülmediği ve abortların aylara göre olan analiz sonucu da küçükbaşa benzer olduğu görülmüştür. Bunlara ek olarak küçükbaş sektöründe 260 milyon ile 390 milyon TL ekonomik hasar tespit edilirken bu değer manda işletmelerinde 1.785.000 TL olarak belgelenmiştir. Sonuç: Bu çalışmada, Iğdır merkezde küçükbaş ve manda işletmelerinde abortus oranlarının dikkate değer düzeyde olduğu belirlenmiştir. Abortusların özellikle gebeliğin ileri aylarında yoğunlaştığı ve manda işletmelerinde travmanın önemli bir etken olduğu bulunmuştur. Ayrıca abortusların, özellikle küçükbaş sektöründe ciddi ekonomik kayıplara yol açtığı belgelenmiştir. Böylece koruyucu hekimlik ve sürü yönetimi uygulamalarının güçlendirilmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the prevalence of abortion (fetal loss) in buffaloes and sheep in Iğdır Province. Determining the abortion rates in small ruminant farms in Iğdır city center and in all buffalo enterprises, as well as revealing the associated financial losses, is a key factor for developing effective prevention and control strategies against abortion. Material-Method: A survey was conducted using simple random sampling method from 2058 small cattle farms in the city center of Iğdır and 158 buffalo farms throughout the province, with a 95% confidence interval, 5% estimated prevalence and 4.5% margin of error, from 100 small cattle farms and 60 buffalo farms. Result: According to the results of the questionnaire analysis conducted in the city center of Iğdır, abortion was detected at a rate of 6.7% in small ruminant farming and 7.17% in buffalo farming. In buffalo enterprises, 2.56% of these abortions were attributed to diseases, while 4.61% were related to trauma. In addition, the twinning rate in small ruminant enterprises was 7.39%, and the distribution of abortions by gestational months showed the lowest rate at 1–2 months (0.95%) and the highest rate at 4–5 months (84.16%). In buffalo enterprises, no twinning was observed, and the monthly distribution of abortions was found to be similar to that in small ruminants. Furthermore, economic losses were estimated to range between 260 million and 390 million TL in the small ruminant sector, whereas this value was documented as 1,785,000 TL in buffalo enterprises. Conclusion: In this study, abortion rates in small ruminant and buffalo enterprises in the city center of Iğdır were found to be at a considerable level. Abortions were observed to be concentrated particularly in the later stages of gestation, and trauma was identified as an important contributing factor in buffalo enterprises. In addition, abortions were documented to cause serious economic losses, especially in the small ruminant sector. Therefore, it was concluded that preventive veterinary medicine and herd management practices should be strengthened.