Güneydoğu Anadolu Bölgesi çayır-mera ve doğal vejetasyonlarında yer alan bazı Sanguisorba minor scop. genotiplerinde ot kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of forage quality characteristics of some Sanguisorba minor scop. genotypes found in pastures and natural vegetations of Southeastern Anatolia Region
  1. Tez No: 1005584
  2. Yazar: ALİ TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Mühendislik Bilimleri, Agriculture, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki çayır-mera ve doğal vejetasyonlarında yer alan bazı Sanguisorba minor genotiplerinin ot kalite değerlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, Sanguisorba minor genotiplerine ait ot örnekleri 2024 yılının mayıs ayında bitkilerin çiçeklenme dönemi başlangıcında üç tekerrürlü olarak alınmıştır. Bu numuneler üzerinde NIRS cihazı ile yapılan kimyasal analiz sonuçları Varyans analizine tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, lokasyonlardaki Sanguisorba minor genotipleri arasında istatistiki bakımdan anlamlı ve önemli farklılıklar olduğu ve araştırılan özelliklerin aşağıda belirtilen aralıklarda olduğu görülmüştür: Ham protein (HP) %12.0-23.3, asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) %19.7-37.0, nötr deterjanda çözünmeyen lif (NDF) %32.9-55.9, asit deterjanda çözünmeyen protein (ADP) %0.45-1.34, kuru madde (KM) %85.8-91.4, sindirilebilir kuru madde (SKM) %60.0-73.6, kuru madde tüketimi (KMT) %2.15-3.66, nispi yem değeri (NYD) 104.1-208.9, toplam sindirilebilir besin maddesi (TSBM) %53.5-75.9, sindirilebilir enerji (SE) 2.84-3.42 mcal/kg, metabolik enerji (ME) 2.33-2.81 mcal/kg, potasyum (K) %2.43-3.88, kalsiyum (Ca) %1.29-1.83, magnezyum (Mg) %0.003-0.517, fosfor (P) %0.35-0.48, Ca/P 2.99-4.69 ve K/(Ca+Mg) 1.56-2.44. Araştırma sonuçlarına göre en yüksek SKM, KMT, NYD, TSBM, SE, ME, K ve Ca oranlarıyla en düşük ADF, NDF, ADP oranları Siirt-1 lokasyonundan toplanan G-22 genotipinden, en yüksek HP, KM ve Mg oranları Gaziantep-4 lokasyonundan toplanan G-18 genotipinden, en yüksek P oranı ve K/(Ca+Mg) değeri Diyarbakır-2 lokasyonundan toplanan G-9 genotipinden ve en yüksek Ca/P değeri Diyarbakır-1 lokasyonundan toplanan G-8 genotipinden elde edilmiştir. Diyarbakır-3 lokasyonundan toplanan G-10 genotipi hiçbir özellik bakımından ilk sırada yer almasa da SKM, TSBM, SE, ME, K oranları bakımından ikinci, KMT, NYD, Ca, P oranları bakımından üçüncü sırada; bitkide düşük olması istenen ADF oranı bakımından ikinci, NDF oranı bakımından üçüncü sırada yer almıştır. Bunların sonucunda genel olarak sırasıyla Siirt-1 lokasyonundan toplanan G-22, Gaziantep-4 lokasyonundan toplanan G-18, Diyarbakır-2 lokasyonundan toplanan G-9, Diyarbakır-1 lokasyonundan toplanan G-8 ve Diyarbakır-3 lokasyonundan toplanan G-10 genotiplerinin ot kalitesinin diğer genotiplere göre daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the forage quality characteristics of some Sanguisorba minor genotypes growing in rangelands, meadows and natural vegetation of the Southeastern Anatolia Region of Türkiye. In the study, forage samples belonging to Sanguisorba minor genotypes were collected in May 2024 at the beginning of the flowering stage, with three replications. The chemical analyses of these samples were performed using a NIRS device, and the obtained data were subjected to analysis of variance. According to the results of the variance analysis, statistically significant and important differences were found among the Sanguisorba minor genotypes in the locations in terms of the characteristics of the species under study, and the investigated characteristics were within the ranges indicated below: Crude protein (CP) 12.0-23.3%, acid detergent insoluble fiber (ADF) 19.7-37.0%, neutral detergent insoluble fiber (NDF) 32.9-55.9%, acid detergent insoluble protein (ADP) 0.45-1.34%, dry matter (DM) 85.8-91.4%, digestible dry matter (DDM) 60.0-73.6%, dry matter intake (DMI) 2.15-3.66%, relative feed value (RFV) 104.1-208.9, total digestible nutrients (TDN) 53.5-75.9%, digestible energy (DE) 2.84-3.42 mcal/kg, metabolic energy (ME) 2.33-2.81 mcal/kg, potassium (K) 2.43-3.88%, calcium (Ca) 1.29-1.83%, magnesium (Mg) 0.003-0.517%, phosphorus (P) 0.35-0.48%, Ca/P 2.99-4.69 and K/(Ca+Mg) 1.56-2.44. According to the research results, the highest DDM, DMI, RFV, TDN, DE, ME, K and Ca ratios and the lowest ADF, NDF, and ADP ratios were obtained from the G-22 genotype collected from the Siirt-1 location; the highest CP, DM and Mg ratios were obtained from the G-18 genotype collected from the Gaziantep-4 location; the highest P ratio and K/(Ca+Mg) value were obtained from the G-9 genotype collected from the Diyarbakır-2 location; and the highest Ca/P value was obtained from the G-8 genotype collected from the Diyarbakır-1 location. Although the G-10 genotype collected from the Diyarbakır-3 location did not rank first in any characteristic, it ranked second in SKM, TSBM, SE, ME, and K ratios, and third in KMT, NYD, Ca, and P ratios; it also ranked second in the desired low ADF ratio and third in the NDF ratio. As a result, it was generally observed that the forage quality of the genotypes G-22 collected from Siirt-1, G-18 collected from Gaziantep-4, G-9 collected from Diyarbakır-2, G-8 collected from Diyarbakır-1, and G-10 collected from Diyarbakır-3 was better than the other genotypes.