Sağlık çalışanlarının hasta güvenliği kültürü algılarının değerlendirilmesi: Bir hastane örneği
An assessment of healthcare professionals' perceptions of patient safety culture: A hospital case study
- Tez No: 1005585
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRKAN TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde sağlık sistemleri teknoloji, bilgi ve insan gücü açısından hızlı bir dönüşüm içerisindedir. Artan karmaşıklık, hataların önlenmesi ve zararın en aza indirilmesini kritik bir öncelik haline getirmektedir. İşte bu noktada hasta güvenliği kavramı, tüm sağlık kuruluşları için yaşamsal bir unsur olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma İstanbul'da faaliyet gösteren bir özel hastanede görev yapan sağlık çalışanlarının hasta güvenliği kültürü algılarını değerlendirmek ve güçlü/geliştirilmesi gereken alanları ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. İstatiksel analizlerde bağımsız iki grup karşılaştırmalarında Mann–Whitney U testi, bağımsız ikiden fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal–Wallis testleri, ilişki analizlerinde ise Spearman korelasyon katsayısı kullanıldı (α=0,05). Çalışmada anket yöntemi ile 152 sağlık çalışanından veri toplandı. Veriler sosyo demografik bilgi formu ve Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği ile toplandı. Araştırmaaya katılan sağlık çalışanlarının %67,1'i kadın, %32,9'u erkekti. Katılımcıların yaş ortalaması 37,28 ± 10,229 (21–71) olarak saptandı. Araştırmada katılımcıların %76,3'ünün hastalarla doğrudan iletişimde olduğu, %32,2'sinin son 12 ayda en az bir olay raporu doldurduğu saptandı. HGKÖ genel puanının tüm alt boyutlar ile pozitif ilişkili olduğu, en güçlü ilişkilerin kurumsal iletişim ve takım çalışması ile, en düşük ilişkinin ise hata raporlama boyutu ile olduğu saptandı. Yaş, genel güvenlik, yönetim desteği ve HGKÖ genel puanı ile pozitif ilişkili bulundu. Kadınların hata raporlama puanlarının erkeklerden yüksek olduğu görüldü. Hemşirelerin hata raporlama puanları diğer meslek gruplarından yüksek olduğu tespit edildi. Hastalarla doğrudan iletişim kurmayan sağlık çalışanlarının, hata değerlendirmesinde daha yüksek puan aldığı saptandı. Bu çalışma, çalışan algılarına dayanarak güçlü ve geliştirilmesi gereken boyutları görünür kılarak raporlama, iletişim ve ekip çalışmasının önemini ortaya koymakta; düzenli ölçme-değerlendirme, öğrenmeyi destekleyen liderlik ve sistem odaklı önleyici iyileştirmeleri kurumsal öncelik olarak önermektedir.
Özet (Çeviri)
Contemporary health systems are undergoing rapid transformation in terms of technology, information, and human resources. This growing complexity makes the prevention of errors and the minimization of harm a critical priority; accordingly, patient safety emerges as a vital imperative for all healthcare organizations. This study aimed to assess healthcare workers' perceptions of patient safety culture in a private hospital in Istanbul and to identify strengths and areas requiring improvement. For statistical analyses, the Mann–Whitney U test was used for comparisons between two independent groups, the Kruskal–Wallis test for comparisons among more than two independent groups, and Spearman's rank correlation for association analyses (α = 0.05). Data were collected by survey from 152 healthcare workers using a sociodemographic information form and the Patient Safety Culture Scale (HSOPSC). Of the participants, 67.1% were women and 32.9% men; the mean age was 37.28 ± 10.229 years (range 21–71). In the sample, 76.3% reported direct contact with patients, and 32.2% had filed at least one incident report in the previous 12 months. The overall patient safety culture score was positively correlated with all subdimensions, with the strongest associations observed for organizational communication and teamwork, and the weakest for incident reporting. Age showed positive associations with general safety, management support, and the overall score. Women had higher incident-reporting scores than men, and nurses scored higher on incident reporting than other professional groups. Staff without direct patient contact obtained higher scores on error assessment. Based on employees' perceptions, this study makes visible both the strengths and the development needs of the institution, underscoring the centrality of reporting, communication, and teamwork to patient safety culture. It recommends routine measurement and evaluation, learning-oriented leadership, and system-focused preventive improvements as organizational priorities.