Ebeveynlikte bilinçli farkındalığın 12-16 yaş aralığındaki ergenlerin yaşadığı duygu ve davranış zorluklarına ve öz düzenleme becerilerine olan etkisinde ebeveynlik tutumlarının aracı etkisi
The mediating role of parenting attitudes in the effect of mindful parenting on emotional and behavioral difficulties and self-regulation skills of adolescents aged 12–16
  1. Tez No: 1005588
  2. Yazar: ELİF POZÜT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Z. DENİZ AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ebeveynlikte bilinçli farkındalığın 12-16 yaş arasındaki ergenlerin deneyimlediği duygu ve davranış zorluklarına ve öz düzenleme becerilerine olan etkisinde, ebeveynlik tutumlarının aracı rolünü incelemektir. Araştırma, 12-16 yaş arasındaki 196 çocuk ve çocukların ebeveynleri (196 anne ve 196 baba) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan anne ve babalar, sosyodemografik bilgi formunu; Ebeveynlikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği'ni (EBFÖ) ve Çok Boyutlu Ebeveynlik Stillerini Değerlendirme Ölçeği'ni (ÇESDÖ) doldurmuş; çocuklar, Güçler ve Güçlükler Anketi Ergen Formu (GGA-E) ve Ergenler için Öz- Denetim Becerileri Ölçeği Ergen Formu'nu (EÖDÖ-E) doldurmuşlardır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; annelerin ebeveynlikte bilinçli farkındalık düzeyi ile çocuklarının sahip olduğu duygusal ve davranışsal güçlükler ile öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkide ebeveynlik tutumlarının etkisi anlamlı bulunmamıştır. Buna rağmen babaların ebeveynlikte bilinçli farkındalık düzeyi ile çocukların sahip olduğu öz düzenleme becerileri arasında babaları benimsediği ebeveynlik tutumlarının aracı etkisi anlamlı bulunmuştur. Bu aracı etki, babaların benimsediği kapsamlı olumlu ebeveynlik tutumları üzerinden gerçekleşmektedir. Babaların ebeveynlikte bilinçli farkındalık tutumları, benimsedikleri kapsamlı olumlu ebeveynlik tutumlarını güçlendirmekte, kapsamlı olumlu ebeveynlik tutumları ise bu yaş grubundaki ergenlerin öz düzenleme becerilerini anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Sonuç olarak, bu araştırmadan elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, elde edilen verilerin hem ulusal hem de uluslararası literatürde ebeveyn çocuk ilişkisine odaklanan iii araştırmaların yer aldığı önemli bir alana ışık tutarak, önemli katkılar sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of parenting styles in the relationship between mindful parenting and the emotional and behavioral difficulties and self-regulation skills experienced by adolescents aged 12–16. The study was conducted with 196 adolescents aged 12–16 and their parents (196 mothers and 196 fathers). Participating mothers and fathers completed the Sociodemographic Information Form, the Mindful Parenting Scale (MPS), and the Multidimensional Assessment of Parenting Styles Scale (MAPSS). Adolescents completed the Strengths and Difficulties Questionnaire – Adolescent Form (SDQ-A) and the Self-Regulation Skills Scale for Adolescents (SRSS-A). According to the findings of the study, the mediating effect of parenting styles was not found to be significant in the relationship between mothers' mindful parenting levels and adolescents' emotional and behavioral difficulties and self-regulation skills. However, the mediating effect of fathers' parenting styles was found to be significant in the relationship between fathers' mindful parenting levels and adolescents' self-regulation skills. This mediating effect occurred through fathers' adoption of comprehensive positive parenting styles. Fathers' mindful parenting attitudes strengthened their comprehensive positive parenting styles, and these positive parenting styles significantly predicted adolescents' self-regulation skills in this age group.In conclusion, when the findings of this study are evaluated, it is thought that the results may shed light on an important area of research focusing on parent–child relationships and provide significant contributions to both the national and international literature.