Tekstil iplik ve kumaşlara hızlı ve uygulanabilir nanolif kaplaması: Kuru ve ıslak yüzeylerin kaplama performanslarının karşılaştırılması
Fast and feasible nanofiber coating of textile yarn and fabrics: Comparison of the coating performance of dry and wet surfaces
- Tez No: 1005603
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Selüloz monoasetat (CMA) polimeri kullanılarak elektro çekim yöntemiyle nanolif üretimi gerçekleştirilmiş ve pamuk/poliamid 6 (PA6) ve polyester esaslı iplik ve kumaş yüzeylerine nanolif kaplaması uygulanmıştır. Kaplama işlemi, farklı yüzey koşulları (kuru/yaş) ve yüzey tipi gibi parametreler altında değerlendirilmiştir. İplik kaplama düzeneği, elektro çekim sırasında ipliğin hem taşıyıcı hem de toplayıcı olarak işlev görmesini sağlayacak şekilde adım adım geliştirilmiştir. Kaplama sonrası elde edilen numuneler fotoğraf makinası görüntüleri, optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile görüntü ve morfolojik analizleri, fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopi (FTIR) ile kimyasal yapı analizleri gerçekleştirilmiştir. Kaplama performansını test etmek amacıyla numuneler Meldola's Blue (MB) boyası içeren çözeltide bekletilerek UV-VIS spektroskopi ve elektrokimyasal analiz yöntemleriyle yapıların boya alım durumları değerlendirilmiştir. Deneysel sonuçlara göre, yaş ve topraklanmış yüzeylerde nanolif kaplama homojenliğinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. En yüksek boya emilim verimi nanolif tabakasında gözlemlenmiş; bunu sırasıyla nanolif kaplamalı pamuk/poliamid 6 (PA6) , kaplamasız pamuk/poliamid 6 (PA6), kaplamalı polyester (PET) ve kaplamasız PET kumaş numuneleri takip etmiştir. Sonuçlar toplu olarak değerlendirildiğinde CMA'ın kuru yüzeylere kıyasla ıslak yüzeylere elektro çekim işlemiyle nanolif formunda daha iyi kaplandığı gözlemlenmiştir. Yapılan bu işlemin nanolifler kaplanmak istenen yüzeyin sadece su ile ıslatılmasından ibaret olduğu dikkate alındığında endüstriyel seri üretim için büyük avantaj sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, nanofibers were produced using the electrospinning method with cellulose monoacetate (CMA) polymer, and coatings were applied onto cotton/polyamide 6 (PA6) and polyester-based fabric and yarn surfaces. The coating process was performed under different surface conditions (dry and wet). The yarn coating setup was gradually developed to enable the yarn to act as both carrier and collector during electrospinning. After coating, the samples were analyzed using photographic imaging, optical microscopy, and scanning electron microscopy (SEM) for morphological evaluation, and Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR) for chemical structure analysis. To test coating performance, the samples were immersed in a solution containing Meldola's Blue (MB) dye, and their dye uptake behavior was evaluated using UV-VIS spectroscopy and electrochemical analysis methods. According to experimental results, coating homogeneity was found to be higher when the collector surfaces were wet and grounded. The highest dye absorption efficiency was observed for the pure nanofiber layer, followed by coated cotton/PA6, uncoated cotton/PA6, coated polyester (PET), and uncoated PET fabric samples. When considering the coating process, which involves just the wetting of the target surface with water during production, the method offers significant advantages for industrial-scale implementation.