Sonsuz aralıkta ikinci mertebeden impulsive sınır değer problemleri
Second order impulsive boundary value problems on infinite interval
- Tez No: 1005605
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma 4 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, impulsive diferansiyel denklemlerinin kuramsal arka plan ele alınmış ve çalışmanın amacı açıklanmıştır. İkinci bölümde, analiz sürecinde kullanılacak olan temel tanımlar, kavramlar ve yardımcı teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, ele alınan sınır değer problemi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Uygun koşullar altında problemin çözümünün varlığı araştırılmış; sabit nokta teoremi kullanılarak en az bir, en az iki, en az üç pozitif çözümün varlığı ispatlanmıştır. Ayrıca elde edilen teorik sonuçlarının uygulanabilirliğini göstermek amacıyla açıklayıcı bir örneğe yer verilmiştir. Son bölümde ise çalışmadan elde edilen bulgular özetlenmiş ve ulaşılan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is organized into four main section. In the first section, the theoretical background of impulsive differential equations is presented, and the main objective of the study is explained. The second section is devoted tı the fundamental definitions, concepts, and auxiliary theorems that required fort he analysis. In the third section, the considered impulsive boundary value problem is examined in detail. Under appropriate conditions, the existence of solutions is established, and the presence of at least one, at least two, and at least three positive solutions is proved by using fixed point theorems. In addition, an illustrative example is provided to demonstrate the applicability of the theoretical results. In the final section, the main findings of the study are summarized, and the obtained results are discussed.