Gemi yatırımının finansal açıdan incelenmesi ve matematiksel modellenmesi
Financial analysis and mathematical modelling of ship investment
  1. Tez No: 100562
  2. Yazar: ÖZGÜR UMUT ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
GEMİ YATIRIMININ FİNANSAL AÇIDAN İNCELENMESİ VE MATEMATİKSEL MODELLENMESİ ÖZET I960' lı yılların ortalarında, denizcilik sektöründe başlayan temel yapısal değişiklikler sebebi üe gemi sahipleri ve kiracılar verimliliğin artırılıp, birim işletme masraflarının düşürülmesi amacı ile daha büyük tonajlı ve fonksiyonel gemi dizaynlarına ihtiyaç duymuşlardır. Böylece denizcilik günümüzdeki gibi büyük sermaye gerektiren bir endüstri dalı olmuş, yeni gemi yatırımlarının finansmanının gelecekteki nakit akışına dayanılarak yapılması çok güçleşmiş ve finans temini çok büyük bir önem kazanç, dış kaynak talebi hızla artmaya başlamıştır. Bu yüksek maliyetlerden ötürü gemi yatırımının finansman yöntemleri ve analizi ile birlikte, planlı bir büyümenin sağlanabilmesi için gerekli olan pazar analizleri de büyük bir önem kazanmıştır. Özellikle geçmiş dönemlerde, dünya üzerindeki bazı önemli ekonomik ve politik gelişmelerin denizcilik finans piyasaları üzerindeki etkilerinin incelenmesi gelecek için daha sağlıklı kararlar verilebilmesi açısından gereklidir. Uluslararası finans piyasalarının gelişmesi yeni finansman yöntemlerini ortaya çıkarmıştır. Bu yeni finans kaynaklarının ve ilgili teşvik tedbirlerinin dikkatli bir şekilde analizi, en uygun şartlarda kaynak temini açısından büyük bir önem taşımaktadır. Gemi yatırım kararlarının en önemli boyutlarından bir tanesi gelecekteki piyasalar ile ilgili belirsizliklerdir. Bu yüzden yatırım kararlarında dikkatli bir analiz ve optimum sonucu bulmak daha da büyük bir önem kazanmakta ve yöneticilerin vermek zorunda oldukları en zor kararlar arasında bulunmaktadır. Bu yüzden özellikle çok seçenekli gemi yatırımları değerlendirilirken finansal analiz metotları, modern karar analiz yöntemleri ile desteklenmelidir. Bu çalışma gerçekleştirilirken, denizcilik finans piyasalarının geçmişten günümüze kadar olan gelişimi dönemler halinde incelenmiş ve gelecek için gerekli sonuçlar elde edilmiştir. Gemi finansman yöntemleri, ülkemizde uygulanan teşvik tedbirleri ile birlikte değerlendirilirken, günümüzde geçerli en son mevzuat göz önüne alınmıştır. Projelerin sayısal olarak değerlendirilmesinde tüm dünyada kullanılan bazı yöntemler vardır ve bu yöntemler ile yatırımın maliyetinden yola çıkılarak ne kadar sürede tamamlanıp, işletmeye ne miktarlarda kazanç sağlayacağı hesaplanmaya çalışılır. İncelenen yatırım projelerini değerlendirme yöntemleri iki ana başlık altında toplanabilmektedir. İlk gruptakiler paranın zaman içindeki değer kaybım dikkate alan yöntemlerdir (Dinamik yöntemler). Diğer gruptakiler ise, paranın zaman içindeki değer kaybını dikkate almazlar (Statik yöntemler) ve tek dönemlik zaman boyutu için sonuç verebilirler. Bu çalışmada, en çok kullanılan gemi yatırım projelerim değerlendirme metotlarından“Net Bugünkü Değer”, ' İç Verim Oram ', ' Kârlılık İndeksi ' ve ' Geri Ödeme ' yöntemleri ayrıntılı bir şekilde örneklerle incelenmiştir.Özellikle çok seçenekli yatırım karar sürecinde finansal değerlendirme metotları ile birlikte kullanılması gereken modern karar analizleri içerisinde, en kullanışlı yöntemlerden birisi olan Hedef Programlaması yöntemi tanıtılmış ve basit bir gemi yatırım problemi üzerine uygulanmıştır. Talebin sürekli bir artış gösterdiği, kazançların yükseldiği ve düşük maliyetli kaynak bulmanın mümkün olduğu dönemlerde, yeni ve ikinci el gemilere olan talep belirgin bir şekilde artmaktadır. Bu yüzden 1970* li yılların başlarında tanker gemilerinde olduğu gibi, dünya genelinde aşın kapasite sorunu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Önceden tahmin edilmesi çok güç olan ekonomik krizler sonucunda, dünya genelinde ekonomik büyüme yavaşlamakta ve aşın kapasitenin de etkisi ile navlunlarda ciddi düşüşler yaşanmaktadır. Krizin ortaya çıkması ile nakit akışlarının bozulması ve yatıran mallarının değer yitirmesi sebebi ile kaynaklarım koruma yoluna giden finans kuruluşlan denizcilik sektöründen uzaklaşmaktadır. Burada planlı büyümenin önemi ortaya çıkmaktadır. Yatırım malı finansmanında fînansal kiralama yöntemi temel bir aktif/pasif yönetiminin aracı olarak önem kazanmaktadır. Finansal kiralama ile yapılacak yatırımlarda, ödenen kira bedelleri gider etkisi göstermekte ve vergi otofinansmanı sağlanmaktadır. Finansal kiralama üe yapılan yatırımlar desteklenmeli ve Türk Ticaret Kanunu'nun 823. maddesinde gerekli değişiklik yapılarak yurt dışmdaki bir finansal kiralama kuruluşundan kiralanan gemilere Türk Bayrağı çekebilme hakkı verilmelidir. Dökme yük gemi tipleri içerisinde "handy1 sınıfının pazar paylarının; süratli olmaları, az yakıt harcamaları, pek çok limana rahatça girebilecek dizayna sahip olmalan gibi özellikleri sebebiyle, global kriz ortamından çıkılması ve piyasaların canlanması ile artması beklenmektedir. Bu arada LPG/LNG taşımacılığına gereken önem verilmeli ve özellikle önemi her geçen gün artan konteyner gemilerin filomuzdaki payı yükseltilmelidir. Aynı zamanda ekonomileri bir geçiş dönemi yaşayan Rusya ve Orta Avrupa ülkeleri özellikle 10.000-15.000 DWT gemilerle yapılan taşımacılığımız açısından dikkatte izlenmesi ve değerlendirilmesi gereken önemli bir pazardır. Karadeniz sularında yapılan RO-RO taşımacılığının da bölge ülkelerinin gelişmelerine parelel olarak yoğunluk kazanması beklenmektedir. Ülkemizde gemi yatınmlan çeşitli teşvik tedbirleri üe desteklenmesine rağmen, ulusal finans piyasalarımız yetersiz kalmakta ve dış kaynaklara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden özellikle pahalı olan spesifik gemilerin ülke kaynaklan ile finanse edilebilmesi genelde mümkün olmamaktadır. Finansman probleminin çözülebilmesi açısından sektöre özel bir ihtisas bankasının kurulması önemli bir adım olacaktır. Gemi inşaat sektörümüzün mevcut finans ve mevzuat sorunlarının çözülmesi şarttır. Aynca tersanelerimizin bakım/onanm fâaliyetlerinin yanısıra, daha büyük tonajlı ve değişik tiplerde gemilerin inşası üzerinde uzmanlaşmaları desteklenmelidir. Kaynak teminini en uygun şartlarla sağlayan denizcilik şirketleri daha hızlı bir büyüme gerçekleştireceğinden, gemi yatırım projelerinde bütün alternatifler finansal ve modern karar analiz yöntemleri kullanılarak detaylı olarak ele alınıp, planlı büyüme sağlanmalıdır. XI
Özet (Çeviri)
FINANCIAL ANALYSIS AND MATHEMATICAL MODELLING OF SHIP INVESTMET SUMMARY Shipping exists to serve a derived transport demand. Until the mid-1960s external financing of the shipping industry was modest in scale. Generally, where financing was required it was arranged on a cashflow basis for ships bought against long term charters. All that was required on the part of the banks funding ship acquisitions was to discount the charters. The few banks in New York and London which could be said to have a specialist involvement in the shipping industry, for example, Chemical Bank Citibank, Chase Manhattan and Hambros, were basically conservative asset financiers. By the mid-1960s, a fundamental change in the structure of the shipping industry had begun which was to alter radically the course of shipping and shipping finance. Shipowners and charterers were pressing for ever larger economies of scale in ship design to raise efficiency and reduce unit operating costs. The corollary was a progressive increase in the cost of new ships. Needless to say, these changes in shipping implied corresponding changes in the shipping industry which had to scale-up to meet this new demand. In short, shipping made a decisive step towards becoming the capital intensive industry which it is now. As a result, financing new investments from retained cashflow became increasingly diffucult and the demand for external funding began to expand rapidly. Therefore, investment analysis and valuation techniques in ship financing have become so important as well as market analysis. In order to make best decision all ways of ship financing and related regulations should be analysis seriously. There are some methods to evaluate investment projects numerically. We can decide on one investment whether or not it should be accepted. *Net Present Value' method is based on the present value of future cash flows and is called a discounted cash flow method. If NPV is positive, the project should be accepted. If negative, it should be rejected. If two projects are mutually exclusive, the one with the higher NPV should be chosen. This method pays attention to the time value of money, so it is a dynamic numerical method. Internal Rate of Return (IRR)' is the discount rate that equates the present value of the expected future cash flows to the initial cost of project. This method is also in the group of dynamic numerical methods like NPV. If IRR is higher then cost of the capital, project should be accepted. The third evaluation method. Profitability Index' is the ratio of present value of cashflows and initial cost of the project. If this ratio is less then T, project can not be accepted. The last method that is used in this study is Payback Period' and is the number of years required for the returning of investment capital Payback Period' method is generally ignores the time value of money and since most of countries have inflation problem in their economies, this is a disadvantage for this method. xiiThe market analysis which depend closely on world-wide economical growth are so important for planned new investments. In this study, export markets of our country examined together with transitional economies. There are many ways of getting financial source such as bank credits, using other financial institutions and leasing companies. In our country new and second hand shipping investments are supported by government with Incentive Certificates that includes characteristic features of investment. Since shipping is highly capital intensive industry, all of the supports that exist presently should continue. As a definition of word, leasing is to rent This is a transaction that a lessor purchase a good fitting the requirements of a company in a lessee position and allocate it to the use of the lessee for a certain period. There are four sides in a leasing transaction: the supplier, leasing company, lessee and the public authority. Financial leasing has some benefits such as the preservation of working capital, effects of balance sheet and variation of leasing payments. In our country, especially some regulations that inhibit ship owners to use foreign leasing companines for the new investments should be revised urgently. As well as investment anaysis techniques, using of modern desicion making methods will enable investors to have more accurate results. The most popular one is 'Goal Programming' which has capability to handle managerial problems that involve multiple incompatible goals according to their importance. If management is capable of establishing ordinal importance of goals in a linear decision system, the goal programming model provides management with the opportunity to analysis the soundness of their goal structure. In general, a goal programming model determines the input requirements to achieve a set of goals and the degree of attainment of defined goals with given resources. Also it provides the optimum solution under the varying inputs and goal structures. As a result, also modem decision making methods should be used to support ship investment analysis tecniques in order to get best solutions. In the near future, among the cargo vessels especially 'handy' bulk carrier types are more advantageous than the others because of some features such as; low fuel consumption, high speed and flexible design to carry various cargoes and use every port. For our country, transportation with Ro-Ro and especially container vessels will have more importance in future. During the years that demand for sea transportation increases rapidly, also world fleet grows naturally. But we can say that for preventing over supply, this growing should be planned and market analysis should be taken into consideration closely. Since the shipping companies that win be able to get cheap finance have more profit than others, all investment alternatives should be evaluated carefully by decision making and investment anaysis methods. xiu