Dönüşümcü liderlik ile tıbbi hatalarda tutum arasındaki ilişkininincelenmesi: Bir kamu hastanesi örneği
An examination of the relationship between transformational leadership and attitudes toward medical errors: A public hospital example
- Tez No: 1005622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
Özet
Sağlık hizmetlerinde hasta güvenliği, önlenebilir olaylarıın önüne geçmek ve tıbbi hata riskini azaltmak için en öncelikli konulardan biridir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hasta güvenliğini tehdit eden tıbbi hataların dünya çapında ölüm ve engelli kalma nedenleri arasında öncelikli bir yere sahip olduğunu bildirmektedir. Tıbbi hatalar, sağlık hizmetlerinin kalitesini ve hasta güvenliğini doğrudan etkileyen, önlenebilir nitelikte önemli bir sorundur. Bu bağlamda, sağlık kurumlarında etkili liderlik yaklaşımları, tıbbi hataların azaltılması ve güvenli bakım ortamlarının oluşturulmasında kritik bir rol oynamaktadır. Dönüşümcü liderliğin çalışanların motivasyonunu ve hastane ortamlarında güvenlik kültürünü güçlendirdiği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı dönüşümcü liderlik ile tıbbi hatalarda tutum arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi kampüslerinden biri olan Kalp ve Damar Hastanesinde görev yapan doktor, hemşire ve tekniker/teknisyenlerden oluşan 370 kişiye, geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları daha önce yapılmış ölçekler aracılığıyla hem çevrim içi hem de yüz yüze anketler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik özellikler veri formu, dönüşümcü liderlik ölçeği ve tıbbi hatalarda tutum ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar için t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Bonferroni çoklu karşılaştırma testi ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır
Özet (Çeviri)
Patient safety in healthcare is one of the top priorities for preventing avoidable incidents and reducing the risk of medical errors. The World Health Organization (WHO) reports that patient safety incidents are among the leading causes of death and disability worldwide. Medical errors are a significant and largely preventable problem that directly affects the quality of healthcare services and patient safety. In this context, effective leadership approaches in healthcare organizations play a critical role in reducing medical errors and creating safe care environments. Transformational leadership is considered to strengthen employee motivation and enhance the culture of safety within hospital settings.The aim of this study is to examine the relationship between transformational leadership and attitudes toward medical errors. The research was conducted with 370 healthcare professionals, including physicians, nurses, and technicians/technologists working at the Cardiovascular Hospital, one of the campuses of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. Data were collected through both online and face-to-face surveys using scales whose validity and reliability had been previously established. Data collection tools included a personal information form, the Transformational Leadership Scale, and the Attitudes Toward Medical Errors Scale. Descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Bonferroni multiple comparison tests, and Pearson correlation analysis were used to analyze the data.