The moderating role of job satisfaction in the relationship between transformational leadership and work engagement: A study on small and medium-sized enterprises in Istanbul
Dönüşümcü liderlik ve işe tutkunluk arasındaki ilişkide iş tatmininin düzenleyici rolü: İstanbul'daki küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerinde bir araştırma
- Tez No: 948750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA TÜRKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, İstanbul'daki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ'ler) bağlamında iş tatmininin düzenleyici etkisi ile dönüşümcü liderliğin işe tutkunluk üzerindeki sonuçlarını anlamayı amaçlamaktadır. Dönüşümcü liderlik davranışlarının ve çalışan memnuniyetinin işine tutkun olmayı nasıl etkilediğini araştırmak amacıyla araştırmanın örneklemini gıda, tıbbi hizmetler ve teknoloji gibi farklı sektörlerden 155 çalışan oluşturmaktadır. Çoklu Doğrusal Regresyon (ÇDR) kullanılarak çalışma iki ana hipotezi test etmektedir; birincisi, dönüşümcü liderliğin işe tutkunlukla pozitif yönde ilişkili olup olmadığını belirlemek, ikincisi ise iş tatmininin iki değişken arasında düzenleyicilik görevi görüp görmediğini tespit etmektir. Sonuçlar, dönüşümcü liderliğin işe tutkunlukla pozitif bir ilişkiye sahip olduğunu göstermektedir; bu da ilham verici, motive edici ve destekleyici liderlerin çalışanların daha yüksek düzeyde işe tutkun olmalarına yol açtığı anlamına gelmektedir. Ayrıca çalışma bulguları, iş tatmininin, dönüşümcü liderlik ile işe tutkunluk arasındaki ilişkiyi önemli bir düzeye çıkardığını ve işinden memnun çalışanların dönüşümcü liderlik davranışlarına olumlu tepki verme olasılığının yüksek olduğu anlamına geldiğini göstermektedir. Sonuçlar gösteriyor ki, dönüşümcü liderlik çalışanların işe tutkunlukları üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu durum ilham vererek motive edip destekleyerek çalışanlarını yöneten liderlerin daha yüksek düzeyde tutkunluk ve iş tatmini elde ettiğini göstermektedir. Ayrıca iş tatmininin dönüşümcü liderlik ile iş tutkunluğu arasındaki ilişkiyi önemli ölçüde güçlendirdiği görülmüştür; işlerinden daha memnun olan çalışanlar dönüşümcü liderlik davranışlarına daha olumlu tepki verme eğilimindedirler. Bu bulgular ayrıca işe tutkunluğun arttırılmasında hem liderlik tarzına hem de çalışan memnuniyetine olan ihtiyacı desteklemekte ve böylece KOBİ'lere işe tutkunluğu artırmak için iş tatminini ele alacak liderliğin nasıl tasarlanacağı konusunda pratik çıkarımlar sağlamaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, çalışanların katılımını artırmak için KOBİ'lerin, kurumun etkinliğini ve büyümesini artırmak amacıyla dönüşümsel liderliğin ve iş tatmininin geliştirilmesine dikkat etmesi gerektiğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study seeks to elucidate the impact of transformational leadership on work engagement, considering the moderating role of job satisfaction within Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs) in Istanbul. The research sample included 155 individuals from various businesses such as food, medical services and technology to investigate how transformational leadership behaviors and employee satisfaction affect work engagement. Using Multiple Linear Regression (MLR), the study tests two main hypotheses; first, to establish whether transformational leadership is related positively with work engagement and second, to establish whether job satisfaction acts as a moderator between the two variables. The results show that transformational leadership has a positive relationship with work engagement. Furthermore, the study found that job satisfaction enhances the relationship between transformational leadership and work engagement to a significant level, which means that employee satisfaction are likely to react positively to transformational leadership behaviors. These findings further support the need for both transformational leadership and employee satisfaction in the enhancement of work engagement and thus provide practical implications for SMEs on how to design leadership that will address job satisfaction in order to enhance work engagement. This study therefore suggests that in order to enhance employee engagement, SMEs should pay attention to the development of transformational leadership and job satisfaction in order to improve the organization's effectiveness and growth.