Aile yaşam döngüsünün farklı evrelerinde yer alan evli bireylerin stresle çift olarak baş etme, ilişki istikrarı ve aile yılmazlığının incelenmesi
Examining couple coping with stress, relationship stability, and family resilience among married individuals at different stagesof the family life cycle
  1. Tez No: 1005653
  2. Yazar: İREM ÜÇKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, aile yaşam döngüsünün farklı evrelerinde bulunan evli bireylerin stresle çift olarak baş etme becerileri, aile yılmazlığı ve ilişki istikrarı düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmanın temel amacı, stresle çift olarak baş etme ile ilişki istikrarı arasındaki mekanizmada aile yılmazlığının aracı bir rol oynayıp oynamadığını test etmektir. Kesitsel tarama modeline dayalı bu çalışmanın örneklemini, Türkiye genelinde yaşayan ve kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 491 (317 kadın, 174 erkek) evli birey oluşturmaktadır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Stresle Çift Olarak Baş Etme Ölçeği, Aile Yılmazlığı Değerlendirme Ölçeği ve İlişki İstikrarı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma hipotezleri doğrultusunda elde edilen bulgular, stresle çift olarak baş etme, aile yılmazlığı ve ilişki istikrarı değişkenleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) sonuçlarına göre, aile yılmazlığının, stresle çift olarak baş etme ile ilişki istikrarı arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiği tespit edilmiştir. Aile yaşam döngüsü evrelerine göre yapılan karşılaştırmalı analizlerde ise; stresle çift olarak baş etme, aile yılmazlığı ve ilişki istikrarı düzeylerinin döngü evrelerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı saptanmıştır. Özellikle çocukların aileden ayrılma evresindeki bireylerin ilişkisel kaynaklarının daha yüksek olduğu, ebeveynlik sorumluluğunun devam ettiği evrelerde ilişki doyumunun görece daha düşük seyrettiği belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışma, eşlerin stresi ortak bir süreç olarak yönetmelerinin hem ailenin dayanıklılık kapasitesini artırdığını hem de ilişkinin devamlılığını güçlendirdiğini göstermektedir. Aile sisteminin stres karşısındaki toparlanma gücü olan yılmazlık, evlilik istikrarını korumada kritik bir tampon mekanizma işlevi görmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationships between dyadic coping skills, family resilience, and relationship stability among married individuals across different stages of the family life cycle. The primary objective of the research was to test whether family resilience plays a mediating role in the mechanism between dyadic coping and relationship stability. The sample of this study, which is based on a cross-sectional survey design, consists of 491 married individuals (317 females, 174 males) living in Turkey, reached through convenience sampling. Data were collected using a Personal Information Form, the Dyadic Coping Inventory, the Family Resilience Assessment Scale, and the Relationship Stability Scale. Findings obtained in line with the research hypotheses revealed positive and significant relationships between dyadic coping, family resilience, and relationship stability. According to the results of Structural Equation Modeling (SEM), it was determined that family resilience plays a partial mediating role in the relationship between dyadic coping and relationship stability. Comparative analyses based on family life cycle stages indicated that dyadic coping, family resilience, and relationship stability levels significantly differ across the stages. Specifically, it was determined that individuals in the“empty nest”stage (where children have left home) exhibited higher levels of relational resources, while marital satisfaction remained relatively lower during stages where parental responsibilities continue. In conclusion, the study demonstrates that managing stress as a joint process by spouses both enhances the family's resilience capacity and strengthens the continuity of the relationship. Family resilience, as the recovery power of the family system against stress, functions as a critical buffer mechanism in preserving marital stability.