Online learning in architectural design education: Student perspectives at Ted University
Mimari tasarım eğitiminde çevrimiçi öğrenme: Ted Üniversitesi'ndeki öğrenci algıları
- Tez No: 1005734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR YÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu tez, mimarlık eğitiminde stüdyo ortamını ve zaman içerisinde geçirdiği dönüşümleri incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, tasarım aşamasında stüdyo sürecinin, öğrencilerin yaratıcılığı, katılımcı öğrenme biçimi ve ürettikleri çalışmaların özgünlüğü üzerindeki etkilerini anlamaktır. Beaux-Arts ve Bauhaus okullarındaki stüdyo işleyişine ilişkin tarihsel bir bakış açısıyla başlayan ve günümüze kadar olan mimarlık pedagojisindeki önemli değişimleri inceleyen tez, COVID-19 pandemisi sırasında ortaya çıkan kısa süreli çevrimiçi öğrenme ortamında stüdyo öğreniminin, mimari eğitimdeki stüdyo tarihi ile ilişkilendirerek incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, TED Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde 2020-2021 döneminde çevrimiçi stüdyo eğitimi almış öğrencilerin çalışmalarının süreçleri ve çıktılarını stüdyo ortamının etkisi açısından inceleyecektir. Bu araştırma öğrenciler arası iletişim, ekip çalışması, araştırma ve üretim süreçleri ile ortaya çıkan ürünlerin çeşitliliğinin değerlendirilmesine dayanmaktadır. Bu tez, COVID-19 pandemisi süresince mimari tasarım stüdyolarında uygulanmış olan çevrimiçi öğrenme deneyimini, tasarım stüdyosu geleneklerinin daha geniş bağlamı içerisinde konumlandırarak mekansal değişimin öğrenci çalışmaları ve tasarım süreci üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the current state of the studio environment in architectural education and its evolution since its origins. The main aim is to provide an understanding of the effects of studio processes on creativity, collaborative learning, and originality in students' work. Departing from an overview of its origins in the Beaux-Arts and Bauhaus, and tracing major transformations in architectural pedagogy to the present, the thesis focuses on a short period of online learning during the COVID-19 pandemic in relation to the historical evolution of the design studio in architectural education. By concentrating on a particular educational context and a period, the processes and outcomes of student works between 2020 and 2021 in the TED University Department of Architecture will be examined in terms of the impact of the studio environment. This research will be based on the evaluation of collaboration, communication between peers and the tutors, research and production processes of the outcomes, and diversity among the students' works. This thesis is an attempt to situate online learning in architectural design studios during the COVID-19 pandemic within the larger context of design studio traditions to provide an understanding of the effects of spatial change on student works and the design process.