Assessing public spatial connectivity along kaduna's urban riverfront: A study of splash park and the millennium city riverfront
Kaduna kentsel nehir kıyısı boyunca kamusal mekânsal bağlantısallığın değerlendirilmesi: splash park ve millennium city nehir kıyısı üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 1005739
  2. Yazar: MUBARAK MAI MUSTAPHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAAN CHIBLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Mimarlık, Urban and Regional Planning, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Kentsel kıyı şeritleri giderek önemli kamusal alanlar olarak kabul görmektedir; ancak pek çok Afrika nehir kıyısı parçalı ve erişilemez durumda kalmaya devam etmektedir. Bu tez, Nijerya'daki Kaduna Nehri'nin iki kesiminde kamusal mekânsal bağlantıyı değerlendirmektedir: imtiyazlı yönetim altındaki tarihi kent içi kıyı şeridi Splash Park (ÇA-1) ve kentsel çevre genişleme koridoru Milenyum Kent (ÇA-2). Karşılaştırmalı vaka çalışması tasarımı kullanılarak, araştırma; yaklaşım erişilebilirlik oranı, süreklilik oranı, kamusal kenar oranı ve bariyer indeksi gibi yalın bir gösterge seti uygulamaktadır. Bu göstergeler, CBS haritalama, saha denetimleri ve 0–200 m kıyı tampon bölgelerinde 2004, 2010, 2017 ve 2024 yılları için arazi kullanımı/arazi örtüsü (AKAÖ) analizleriyle desteklenmektedir. Sonuçlar, her iki alanda da tutarlı biçimde düşük yaklaşım erişilebilirliği göstermektedir (EO < 0,30); birçok güzergâh çit, kapı veya engebeli zemine ulaşarak sona ermektedir. ÇA-1'de dış nehir kenarı sürekliliği minimum düzeydeyken, çitle çevrili park içindeki iç yollar kısa ve düzensiz yürünebilir kıyı şeritleri barındırmaktadır. ÇA-2'de nehir kıyısı büyük ölçüde sürekli ve fiziksel olarak açık olmakla birlikte, sokak ağından gelen yaklaşımlar nadiren buraya ulaşmaktadır. AKAÖ eğilimleri, bitki örtüsü ve tarım arazilerinin çıplak ve yapılaşmış yüzeylerle kademeli olarak değiştirildiğini ortaya koymakta; bu durum işgali ve zayıflayan ekolojik tamponları işaret etmektedir. Bulgular birlikte degerlendirildiginde, 'baglantisiz sureklilik' durumunu tanimlamaktadir: geometrik olarak surekli ancak cogu kullanici icin islevsel olarak erisilemez bir nehir koridoru. Tez, Kaduna'nin kiyi seridini iyilestirmenin, gercek anlamda kamusal ve yurunebilir bir kentsel kiyi seridi guvence altina almak icin mavi-yesil onarimin uygulanabilir setbekler, kayitli kamusal irtifak haklari ve gosterge tabanli yapilasma kontrolu gibi kurumsal araclarla birlestirilmesini gerektirdigini savunmaktadir.
Özet (Çeviri)
Urban waterfronts are increasingly recognized as key public realms, yet many African riverfronts remain fragmented and inaccessible. This thesis assesses public spatial connectivity along two segments of the River Kaduna, Nigeria: Splash Park (SA‑1), a historic inner‑city riverfront now under concessionary management, and Millennium City (SA‑2), a peri‑urban expansion corridor. Using a comparative case‑study design, the research applies a lean indicator set (approach accessibility ratio, continuity ratio, public‑edge ratio, and barrier index), supported by GIS mapping, field audits, and land‑use/land‑cover (LULC) analysis for 2004, 2010, 2017, and 2024 within 0–200 m riparian buffers. Results show consistently low approach accessibility at both sites (AR < 0.30), with many routes terminating at a fence, gate, or undesignated grounds. At SA‑1, outer river‑edge continuity is minimal, while internal paths within the fenced park retain short, uneven stretches of walkable bank. At SA‑2, the riverbank is largely continuous and physically open but approaches from the street network rarely reach it. LULC trajectories reveal progressive replacement of vegetated and agricultural land by bare and built‑up surfaces, signaling encroachment and weakening ecological buffers. Together, the findings describe a condition of 'continuity without connectivity': a river corridor that is geometrically continuous but functionally unreachable for most users. The thesis argues that improving Kaduna's riverfront requires coupling blue-green repair with institutional tools such as enforceable setbacks, recorded public easements, and indicator-based development control to secure a genuinely usable, public, and walkable urban riverfront.