Vatandaşların deprem sonrası belediyelerden memnuniyetine yönelik bir araştırma: Battalgazi Belediyesi örneği
A study on citizens' satisfaction with municipalities after the earthquake: The example of Battalgazi Municipality
  1. Tez No: 1005748
  2. Yazar: RAMAZAN BURAK TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Yerel yönetimler, afet gibi olağanüstü durumlarda vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması, kamu hizmetlerinin sürekliliğinin sağlanması ve toplumsal düzenin yeniden tesis edilmesi açısından kritik bir role sahiptir. Özellikle Türkiye gibi deprem riski yüksek ülkelerde, belediyelerin afet öncesi hazırlık, afet anı müdahale ve afet sonrası iyileştirme süreçlerindeki etkinliği, kamu yönetiminin işleyişini doğrudan biçimlendirebilmektedir. Bu çalışma, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Malatya ili Battalgazi ilçesinde belediye tarafından sunulan hizmetlerin etkinliğini ve hizmet kalitesini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmamızda, yerel yönetimlerin afet sonrası hizmet sunum kapasitesi, vatandaş memnuniyeti ve beklentileri bağlamsal olarak ele alınmaktadır. Çalışma kapsamında, Battalgazi Belediyesi örneklem olarak seçilmiş ve vatandaşların afet sonrası belediye hizmetlerine ilişkin algılarını ölçmek amacıyla nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz teknikleriyle değerlendirilmiş; hizmet kalitesi, güven, erişilebilirlik ve kurumsal yeterlilik boyutları üzerinden yorumlanmıştır. Bulgular, afet sonrası süreçlerde koordinasyon, şeffaflık ve vatandaş odaklı yaklaşımın hizmet memnuniyetini çoğu durumda belirgin biçimde etkilediğini işaret etmektedir. Araştırma sonuçları, yerel yönetimlerin afet yönetimi kapasitesinin güçlendirilmesi, hizmet sunum süreçlerinin iyileştirilmesi ve vatandaş–belediye ilişkilerinin sürdürülebilir biçimde geliştirilmesi açısından önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Local governments play a critical role in meeting the basic needs of citizens, ensuring the continuity of public services, and re-establishing social order during extraordinary situations such as disasters. Particularly in countries with high earthquake risk like Turkey, the effectiveness of municipalities in pre-disaster preparedness, disaster response, and post-disaster recovery processes can directly shape the functioning of public administration.This study aims to examine the effectiveness and service quality of municipal services provided in Battalgazi district of Malatya province following the Kahramanmaraş-centered earthquakes that occurred on February 6, 2023. Within the scope of the research, the post-disaster service delivery capacity of local governments, citizen satisfaction, and expectations are addressed contextually.In this study, Battalgazi Municipality was selected as the sample, and a quantitative research method was employed to measure citizens' perceptions of municipal services after the disaster. The obtained data were analyzed using statistical analysis techniques and interpreted through the dimensions of service quality, trust, accessibility, and institutional adequacy. The findings indicate that coordination, transparency, and a citizen-oriented approach significantly affect service satisfaction in post-disaster processes in many cases.The results of the research provide important implications for strengthening the disaster management capacity of local governments, improving service delivery processes, and sustainably enhancing citizen–municipality relations.