An investigation of the effects of ai-supported chatbots on the English speaking skills of pre-service English teachers
Yapay zekâ destekli sohbet botlarının İngilizce öğretmen adaylarının İngilizce konuşma becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 1005749
  2. Yazar: SEZEN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAFES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretmen adaylarının avatar destekli yapay zekâ (YZ) sohbet botları ile yaptıkları konuşma pratiklerinin, adayların İngilizce konuşma becerilerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla yarı deneysel bir yöntem kullanılmıştır. Ayrıca, hizmet öncesi öğretmenlerinin YZ sohbet botlarını kullanımına ilişkin algılarını incelemek için karma yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Katılımcılar, Türkiye'deki bir devlet üniversitesi İngilizce Öğretmenliği (İÖ) bölümünde okuyan 35 birinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Bu katılımcılardan 19'u kontrol grubuna atanarak bir öğretmenle konuşma pratikleri yaparken, 16'sı deney grubuna atanarak Call Annie adlı bir uygulamayı kullanarak pratikleri gerçekleştirdi. Nicel veriler Yabancı Dil Konuşma Kaygısı (YDKK) anketi ile toplanmıştır. Konuşma becerilerini değerlendirmek için kullanılan ön testlerden sonra sekiz haftalık bir konuşma pratiği uygulandı ve son testler verilerek anketler tekrar dolduruldu. Son anket, YDKK ile ilgili maddelerin yanı sıra, iletişim istekliliği (İİ) ve öz algılanan iletişim yeterliliği (ÖAİY) ile ilgili maddeleri de içermektedir. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Nicel veriler, deney grubu ve kontrol grubu arasındaki zaman, grup ve zaman*grup etkilerini incelemek için grup karşılaştırmaları ve tekrarlanan ölçümler varyans analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler tümevarımcı tematik analizle incelenmiş, elde edilen temalar görselleştirilmiştir. Sonuçlar, her iki grubun konuşma becerilerinin benzer oranlarda geliştiğini ve YDKK seviyelerinin de benzer oranlarda düştüğünü gösterdi. Ayrıca, kontrol grubunun İİ seviyesi daha yüksek bulunurken, ÖAİY seviyeleri benzer olduğu bulunmuştur, kontrol grubunun ÖAİY seviyesi çok az daha yüksek bulunmuştur. Nitel verilerin analizi ise, İngilizce öğretmen adaylarının uygulanan müdahale ve karşılarındaki konuşma ortağı konusunda, öğretmen için belirgin derecede daha fazla olumlu görüşlere sahip olduğunu ve İngilizce konuşurken deneyimledikleri kaygının büyük oranda kendilerinden kaynaklandığını ortaya koymuştur. Bu bulgular, avatar destekli YZ sohbet botlarının İngilizce konuşma becerilerini geliştirmede, konuşma kaygısını azaltmada ve öz yeterliliği artırmada etkili olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, bu botlar sınırlı eğitim ortamlarında geçerli bir alternatif olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of speaking practices conducted with avatar-assisted artificial intelligence (AI) chatbots on the English speaking skills of pre-service English teachers. For this purpose, a quasi-experimental method was employed. Additionally, a mixed-methods approach was adopted to examine the perceptions of pre-service teachers regarding the use of AI chatbots. The participants consisted of 35 first-year students studying in the English Language Teaching (ELT) department of a state university in Türkiye. Of these participants, 19 were assigned to the control group and practiced speaking with a teacher, while 16 were assigned to the experimental group and performed practices using an application named Call Annie. Quantitative data were collected through the Foreign Language Speaking Anxiety (FLSA) questionnaire. Following pre-tests used to evaluate speaking skills, an eight-week speaking practice program was implemented, and post-tests were administered followed by the completion of the questionnaires again. The final questionnaire included items related to willingness to communicate (WTC) and self-perceived communication competence (SPCC), in addition to items related to FLSA. Qualitative data was collected through semi-structured interviews. Quantitative data were analyzed using group comparisons and repeated measures analysis of variance (ANOVA) to examine the effects of time, group, and time*group interaction between the experimental and control groups. Qualitative data were examined through inductive thematic analysis, and the resulting themes were visualized. The results showed that the speaking skills of both groups improved at similar rates and their FLSA levels likewise decreased at comparable rates. Additionally, while the WTC level of the control group was found to be higher, the SPCC levels were found to be similar, with the control group's SPCC level being slightly higher. The analysis of the qualitative data revealed that pre-service English teachers held significantly more positive perceptions of the teacher regarding both the implemented intervention and the speaking partner, and that the speaking anxiety they experienced while speaking English was largely attributed to themselves. These findings reveal that avatar-supported AI chatbots can be effective in improving English speaking skills, reducing speaking anxiety, and boosting self-efficacy. Therefore, these bots can be considered a viable alternative in limited educational settings.