Kamu diplomasisi bağlamında Çin-Afrika ilişkisi
China–Africa relations within the framework of public diplomacy
- Tez No: 1005755
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT TAŞKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dış politika, diplomasi ve kamu diplomasisi kavramlarını teorik ve tarihsel çerçevede ele alarak, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Afrika kıtasıyla geliştirdiği ilişkileri kamu diplomasisi perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır. Dış politika kavramı; egemenlik, ulusal çıkar, güvenlik ve barış gibi ilkeler temelinde değerlendirilmiş, diplomasi, ekonomik ilişkiler, askeri kapasite ve kültürel araçlar gibi dış politika araçları analiz edilmiştir. Kamu diplomasisi, devletlerin toplumlar arası iletişim yoluyla yumuşak güç inşa etme süreci olarak ele alınmış; kültür, eğitim, dijital medya ve spor diplomasisi gibi unsurlar çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çin'in tarihsel süreçte geçirdiği dönüşüm; antik hanedanlıklardan Mao dönemi ve Deng Xiaoping reformlarına, oradan da küresel ölçekte etki yaratma hedeflerine uzanan bir perspektifte incelenmiştir. Çin'in kamu diplomasisi stratejileri; Kuşak ve Yol Girişimi, Konfüçyüs Enstitüleri, medya faaliyetleri ve eğitim bursları gibi araçlarla açıklanmıştır. Afrika ile ilişkiler bağlamında altyapı yatırımları, sağlık yardımları, kültürel iş birlikleri ve ekonomik projeler üzerinden Çin'in yumuşak gücünü nasıl pekiştirdiği örneklendirilmiştir. Sonuç olarak çalışma, kamu diplomasisinin Çin'in küresel güç olma stratejisinde merkezi bir rol oynadığını ortaya koymakta; Afrika ile kurulan çok boyutlu ilişkilerin bu stratejinin önemli bir ayağını oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the concepts of foreign policy, diplomacy, and public diplomacy within a theoretical and historical framework, focusing on the People's Republic of China's multidimensional relations with countries from African continent through the lens of public diplomacy. The concept of foreign policy is evaluated on the basis of key principles such as sovereignty, national interest, security, and peace, while the main instruments—diplomacy, economic relations, military capacity, and cultural tools—are systematically analyzed. Public diplomacy is addressed as a soft power strategy through which states build communication with foreign societies. Key elements such as cultural diplomacy, educational exchanges, digital media, and sports diplomacy are discussed in detail. China's historical transformation, from ancient dynasties to the Mao era and Deng Xiaoping's reforms, and eventually to its ambition to become a global actor, is examined as the backdrop to its current public diplomacy strategies. China's public diplomacy efforts are exemplified through initiatives such as the Belt and Road Initiative (BRI), Confucius Institutes, media operations, and scholarship programs. In the context of its relations with Africa, the study explores how China has enhanced its soft power through infrastructure investments, health aid, cultural cooperation, and economic projects. In conclusion, the study demonstrates that public diplomacy plays a central role in China's strategy to position itself as a global power. The comprehensive and multi-layered relations with African countries serve as a key pillar of this strategy.