İlişki ve partner odaklı obsesif kompulsif belirtiler ile algılanan partner duyarlılığının duygusal yeme üzerindeki yordayıcı rolü
The predictive role of relationship and partner-focused obsessive compulsive symptoms and perceived partner responsiveness on emotional eating
  1. Tez No: 1005756
  2. Yazar: ÖZLEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADER BAHAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilişki odaklı ve partner odaklı obsesif-kompulsif belirtilerin ve algılanan partner duyarlılığının duygusal yeme eğilimleri üzerindeki yordayıcı etkilerini incelemektir. Çalışma, obsesif-kompulsif semptomların ve partner duyarlılığının romantik ilişkilerdeki bilişsel ve duygusal süreçleri nasıl etkilediğini ve duygusal yeme gibi uyumsuz başa çıkma stratejilerini nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlamıştır. Bu bağlamda, partnerlerin empatik, destekleyici ve duyarlı davranışlarının obsesif kompulsif semptomların yoğunluğunu ve ilişkili duygusal yeme eğilimlerini azaltma potansiyeli değerlendirilmiştir. Veriler, romantik ilişkilerde bulunan 20-50 yaş arası toplam 372 yetişkinden toplanmış ve çalışma değişkenleri ile cinsiyet, medeni durum, psikiyatrik destek geçmişi ve ilişki süresi gibi demografik faktörler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Veri toplama araçları arasında Demografik Bilgi Formu, Romantik İlişki Takıntı ve Kompulsiyon Ölçeği, Partner Odaklı Obsesif-Kompulsif Semptomlar Ölçeği, Duygusal Yeme Ölçeği ve Algılanan Duyarsızlık ve Duyarsızlık Ölçeği yer almıştır. Çalışmada korelasyonel bir anket modeli kullanılmıştır. Katılımcılar sosyal medya aracılığıyla ölçekleri doldurmaya davet edilmiş ve veriler çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, daha yüksek düzeyde duygusal yemenin, ilişki odaklı ve eş odaklı obsesif-kompulsif eğilimlerde artışla ilişkili olduğunu göstermektedir. Eşlerinin daha yüksek düzeyde tepki verdiğini düşünen bireylerde duygusal yeme düzeyi daha düşükken, eşlerinin daha düşük düzeyde tepki verdiğini düşünenlerde duygusal yeme eğilimleri artmıştır. Demografik değişkenlere gelince, cinsiyet, eğitim düzeyi ve ilişki süresi gibi faktörler büyük ölçüde olumsuz olup, yalnızca sınırlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Genel olarak, sonuçlar duygusal yemenin hem ilişki odaklı hem de eş odaklı obsesif-kompulsif düşünce kalıplarıyla önemli ölçüde ilişkili olduğunu ve eş duyarlılığının bu ilişkilerde aracı bir rolden ziyade düzenleyici bir rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the predictive effects of relationship-focused and partner-focused obsessive-compulsive symptoms and perceived partner responsiveness on emotional eating tendencies. The study aimed to investigate how obsessive-compulsive symptoms and partner responsiveness affect cognitive and emotional processes in romantic relationships and how they influence maladaptive coping strategies such as emotional eating. In this context, the potential of partners' empathetic, supportive, and sensitive behaviors to reduce the intensity of obsessive-compulsive symptoms and associated emotional eating tendencies was evaluated. Data were collected from a total of 372 adults aged 20-50 in romantic relationships, and the relationships between study variables and demographic factors such as gender, marital status, history of psychiatric support, and relationship duration were analyzed. Data collection instruments included the Demographic Information Form, the Romantic Relationship Obsession and Compulsion Scale, the Partner-Focused Obsessive-Compulsive Symptoms Scale, the Emotional Eating Scale, and the Perceived Responsiveness and Insensitivity Scale. A correlational survey model was used in the study. Participants were invited to complete scales via social media, and data were analyzed using various statistical methods. The findings show that higher levels of emotional eating are associated with increased relationship-focused and partner-focused obsessive-compulsive tendencies. Individuals who perceived their partner as responding at a higher level had lower levels of emotional eating, while those who perceived their partner as responding at a lower level showed increased emotional eating tendencies. Regarding demographic variables, factors such as gender, education level, and relationship duration were largely unfavorable, with only limited differences observed. Overall, the results suggest that emotional eating is significantly associated with both relationship-focused and partner-focused obsessive-compulsive thought patterns; and that partner sensitivity may play a moderating rather than a mediating role in these relationships.