IV.-XVI. yüzyıllar arasında kilisenin emperyalleşmesi süreci
The process of the church's imperialization between the 4th and 16th centuries
  1. Tez No: 1005754
  2. Yazar: FATIMA GÜL ÖZ VARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Avrupa siyasi tarihinin şekillenmesinde Papalık Kurumu belirleyici bir rol oynamıştır. Öyle ki bu kurum, dördüncü yüzyıldan on altıncı yüzyılın başlarına kadar geçen süreçte siyasal meşruiyetin kaynağı ve düzenleyicisi olarak faaliyet göstermiştir. Bu çalışma Hristiyanlığın Roma İmparatorluğu içinde meşruiyet kazanmasından itibaren, Papalığın kurumsal ve siyasal bir otoriteye dönüşümünü incelemektedir. Çalışmanın temel sorusu şudur: İlahi yetkinin temsilinden doğan ruhani otorite; hangi tarihi, teolojik ve politik süreçlerle dünyevi iktidar biçimine dönüşmüştür? Bu bağlamda çalışma boyunca Papalık kurumunun devletle ilişkileri çerçevesinde düşünsel ve siyasal anlamda nasıl bir dönüşüm geçirdiği ve bu dönüşümün Hristiyan dünyasında meşruiyet anlayışını nasıl belirlediği çözümlenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, Roma'da din ve iktidar arasındaki ilişkinin doğası sorgulanmakta; Hristiyanlığın imparatorluk dini statüsüne geçişinin hangi toplumsal ve hukuki dönüşümler üzerinden gerçekleştiği tartışılmaktadır. Temel argüman, Roma'da zulme uğrayan erken dönem Hristiyan topluluğunun devlet dini haline geldikten sonra iktidarın araçlarını devralarak aynı baskı biçimlerini kendi“ötekilerine”yöneltmiş olduğudur. İkinci bölüm, Papalığın teolojik bir merkezden siyasal bir özneye dönüşümünü ele almakta ve kilise otoritesinin Tanrı adına hükmetme iddiasını kurumsal yapıya taşıyarak gerçek bir iktidar gücüne dönüştürdüğü savını öne sürmektedir. Bu noktada Papalık, kendi özerkliğini inşa eden siyasal bir organizma olarak değerlendirilmiştir. Üçüncü bölüm, dördüncü yüzyıldan on altıncı yüzyıla kadar uzanan dönemde Papalık otoritesinin kurumsal kimliğini şekillendiren temel belgeleri analiz etmektedir. Bu belgeler aracılığıyla Papalığın emperyalleşme çizgisi izlenmekte ancak bu çizginin kimi zaman kesintiye uğrayan, kimi zaman yeniden güç kazanan zikzaklı bir seyir izlediği görülmektedir. Belgeler analiz edilirken yöntem olarak, tarihsel analitik yaklaşım benimsenmiş; fermanlar, konsil metinleri, mektuplar gibi birincil metinler karşılaştırmalı biçimde incelenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, Papalığın ilahi temsil söylemini hukuki ve ideolojik araçlara dönüştürerek Batı'da siyasal otorite anlayışını nasıl biçimlendirdiğini belge temelli analizler aracılığıyla ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The Papacy has played a decisive role in shaping European political history. To such an extent that this institution functioned as the source and regulator of political legitimacy throughout the period from the fourth century to the early sixteenth century. This study examines the transformation of the Papacy into an institutional and political authority from the moment Christianity gained legitimacy within the Roman Empire. The fundamental question of this study is: How did spiritual authority, derived from the representation of divine power, transform into a form of worldly power through historical, theological, and political processes? In this context, the study attempts to analyze how the Papacy underwent intellectual and political transformation in its relations with the state and how this transformation shaped the understanding of legitimacy in the Christian world. In the first chapter, the nature of the relationship between religion and power in Rome is examined; the social and legal transformations that led to Christianity becoming the imperial religion are discussed. The basic argument is that after becoming the state religion, the early Christian community, which had suffered persecution in Rome, took over the instruments of power and directed the same forms of oppression toward its own“others.”The second section addresses the transformation of the Papacy from a theological center to a political entity and argues that it transformed the church's claim to rule in God's name into a real power by incorporating it into its institutional structure. At this point, the Papacy has been regarded as a political organism building its own autonomy. The third chapter analyzes the fundamental documents that shaped the institutional identity of papal authority during the period spanning from the fourth to the sixteenth century. These documents reveal that the Papacy pursued a path of imperialism, but this path followed a zigzag course, sometimes interrupted and sometimes regaining strength. In analyzing the documents, a historical analytical approach was adopted; primary texts such as decrees, council texts, and letters were examined comparatively. In conclusion, this study demonstrates, through document-based analysis, how the Papacy shaped the understanding of political authority in the West by transforming its divine representation discourse into legal and ideological tools.