Okul müdürlerinin öğrenme merkezli liderlik davranışlarının öğretmen mesleki öğrenmesiyle ilişkisi (İstanbul-Pendik örneği)
Relationship between learning-centered leadership behaviors of school principals and professional learning of teachers (Istanbul-Pendik example)
- Tez No: 1005762
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokullarda görev yapan okul müdürlerinin öğrenme merkezli liderlik davranışları ile öğretmenlerin mesleki öğrenmeleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel araştırma deseni doğrultusunda yapılandırılmıştır. Çalışmanın evrenini, 2024–2025 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Pendik ilçesindeki resmi ortaokullarda görev yapan öğretmenler oluşturmakta olup, araştırmanın örneklemini basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 455 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veriler,“Öğrenme Merkezli Liderlik Ölçeği”ile“Öğretmen Mesleki Öğrenme Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) gibi istatistiksel tekniklerden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, ortaokullarda görev yapan okul müdürlerinin öğrenme merkezli liderlik davranışlarının öğretmen algılarına göre yüksek düzeyde, öğretmenlerin mesleki öğrenme düzeylerinin ise çok yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Okul müdürlerinin öğrenme merkezli liderlik davranışlarının öğretmen algılarına göre cinsiyet değişkeni açısından anlamlı farklılık gösterdiği; buna karşılık yaş ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Öğretmenlerin mesleki öğrenme algılarının ise yaş değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği; öğretmenlerin cinsiyet, eğitim durumu, mesleki kıdem ve branş değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yapılan korelasyon analizleri sonucunda, okul müdürlerinin öğrenme merkezli liderlik davranışlarının öğretmenlerin mesleki öğrenmelerini yordamadığı tespit edilmiştir. Bu bulgu, öğrenme merkezli liderlik davranışlarının öğretmenlerin mesleki gelişim süreçlerinde önemli bir belirleyici olmadığını ortaya koymaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, okul müdürlerinin öğrenme merkezli liderlik davranışlarını güçlendirmeye ve öğretmenlerin mesleki öğrenme süreçlerini sürdürülebilir hale getirmeye yönelik çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fundamental mathematical aim of this study is to reveal the integration between learning-centered management and operations of school principals working in middle schools. The research aims to develop a relational research design, one of the best research methods. The population of the study consists of 455 teachers working in public middle schools in the Pendik district of Istanbul during the 2024-2025 academic year, whose training was conducted using a simple random practice method. Data were collected using the“Learning-Centered Leadership Scale”and the“Teacher Professional Learning Scale”. Summary techniques such as maintenance analysis, independent t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and multiple linear regression analysis were used in the analysis of the obtained data. According to the research findings, it was determined that the learning-centered leadership behaviors of school principals working in middle schools were at a high level according to the teachers' perceptions, and the teachers' professional learning levels were at a very high level. It was found that the learning-centered leadership behaviors of school principals showed a significant difference in terms of gender according to the teachers' perceptions; however, there was no significant difference according to age and professional seniority variables. It was concluded that the teachers' perceptions of professional learning showed a significant difference according to age; however, there was no significant difference according to the teachers' gender, educational status, professional seniority, and subject area variables. Furthermore, correlation and regression analyses revealed that school principals' learning-centered leadership behaviors did not predict teachers' professional learning. This finding indicates that learning-centered leadership behaviors are not a significant determinant of teachers' professional development processes. Based on the results of the research, various suggestions have been developed to strengthen school principals' learning-centered leadership behaviors and to make teachers' professional learning processes sustainable.