Elektron alıcı-verici gruplar içeren imino fonksiyonel azot katkılı grafen quantum noktaların ve gümüş grafen nanokompozitlerinin biyolojik aktiviteleri
Biological activities of imino functional nitrogen-doped graphene quantum dots containing electron donor–acceptor groups and their silver graphene nanocomposites
  1. Tez No: 1005764
  2. Yazar: ELİF ÜNALDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Grafen kuantum noktaları (GQD'ler) azot (N) katkısı ile birçok benzersiz avantaja sahiptir. Orijinal imino-fonksiyonel N-katkılı elektron verici 5-MESAL-PEI N-GQD, elektron alıcı 5-NITSAL-PEI N-GQD ve gümüş (Ag) nanokompozitlerin (AgNP/5-MESAL-PEI N-GQD ve AgNP/5-NITSAL-PEI N-GQD) biyolojik aktiviteleri araştırıldı. Bileşikler, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR), Taramalı elektron mikroskobu (SEM), Enerji Dağılımı X-ışını Spektroskopisi (EDS) ve Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM) metodları ile karakterize edildi. UV-Vis absorpsiyon spektroskopisi metodu ile Calf Timus-Deoksiriboz Nükleik Asit (CT-DNA) kullanılarak DNA'ya bağlanma aktivitesi, jel elektroforez tekniği ile pBR322 plasmid DNA kullanılarak DNA'yı kırma aktivitesi incelendi. Antimikrobiyal aktivitelerine, bakteri ve maya suşlarına karşı minimum inhibisyon konsantrasyonu (MİK) ve minimum bakterisidal/fungisidal konsantrasyonu (MBK/MFK) ile bakıldı. Farklı suşlar kullanılarak mikroplaka yöntemi ile antibiyofilm aktiviteleri belirlendi. Antioksidan özellikler, elektron transferine dayalı üç farklı yöntem olan 1,1-difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH) radikali giderme aktivitesi, 2,2'-azino-bis(3-etilbenzotiyazolin-6-sülfonik asit) (ABTS) katyon radikali giderme aktivitesi ve demir iyonlarını indirgeyici antioksidan gücü (FRAP) yöntemleri kullanılarak incelendi. Antimutajenik aktivite ise Ames/Salmonella test sistemi kullanılarak Salmonella typhimurium bakterisinin TA98 ve TA100 suşlarına karşı belirlendi. Sonuç olarak bileşiklerin, CT-DNA'ya elektrostatik modda bağlandıkları bulundu. 5-MESAL-PEI N-GQD, AgNP/5-MESAL-PEI N-GQD ve 5-NITSAL-PEI N-GQD'nin artan konsantrasyonlarında, süpersarmal yapıdaki pBR322 plasmid DNA'yı hidrolitik ve oksidatif olarak kırdıkları görüldü. AgNP/5-NITSAL-PEI N-GQD'nin artan konsantrasyonlarında hidrolitik olarak DNA'yı kırdığı, oksidatif olarak ise lineer DNA (Form III) oluşumu ile başlayıp artan konsantrasyonlarda DNA'yı tamamen yok ettiği bulundu. Nanokompozitlerin bileşiklere kıyasla daha yüksek antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu belirlendi. Bileşiklerin mikroorganizmalar üzerinde güçlü antibiyofilm aktiviteye sahip oldukları görüldü. Ames testine göre, 5-NITSAL-PEI N-GQD'nin mutajenik aktivite gösterdiği, diğer bileşiklerde ise herhangi bir mutajenik aktiviteye rastlanmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Graphene quantum dots (GQDs) possess unique advantages through nitrogen (N) doping. The biological activities of original imino-functional N-doped GQDs, the electron-donating 5-MESAL-PEI N-GQD and the electron-accepting 5-NITSAL-PEI N-GQD, along with their silver nanocomposites (AgNP/5-MESAL-PEI N-GQD and AgNP/5-NITSAL-PEI N-GQD), were investigated. Compounds were characterized using Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), scanning electron microscopy (SEM), energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDS), and transmission electron microscopy (TEM). DNA binding interactions were evaluated by UV-Vis absorption spectroscopy using calf thymus DNA (CT-DNA), while DNA cleavage activity was examined via agarose gel electrophoresis employing pBR322 plasmid DNA. Antimicrobial efficacy was assessed by minimum inhibitory concentrations (MIC) and minimum bactericidal/fungicidal concentrations (MBC/MFC) against bacterial and yeast strains. Antibiofilm activities were evaluated using a microplate-based assay. Antioxidant potential was analyzed by three electron transfer-based assays: DPPH and ABTS radical scavenging activities, and ferric reducing antioxidant power (FRAP). Antimutagenic properties were investigated using the Ames test with Salmonella typhimurium TA98 and TA100 strains. The results demonstrated that compounds interact with CT-DNA through an electrostatic mode. Concentration-dependent hydrolytic and oxidative cleavage of supercoiled pBR322 DNA was observed for 5-MESAL-PEI N-GQD, AgNP/5-MESAL-PEI N-GQD, and 5-NITSAL-PEI N-GQD. AgNP/5-NITSAL-PEI N-GQD exhibited pronounced hydrolytic DNA cleavage, while oxidative cleavage resulted in linear DNA formation followed by complete DNA degradation at higher concentrations. The nanocomposites showed higher antimicrobial and antibiofilm activities than the corresponding GQDs. Mutagenicity was observed only for 5-NITSAL-PEI N-GQD in the Ames test, while the other compounds were non-mutagenic, highlighting the multifunctional bioactive potential of imino-functional N-GQDs and their nanocomposites.