Dijital ekoloji ve hibrit peyzaj tasarim modeli: Çanakkale kent merkezi örneği
Digital ecology and hybrid landscape design model: a case study of Çanakkale city center
- Tez No: 1005765
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER SAĞLIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, dijitalleşen dünyada kent ekolojisi ve peyzaj tasarımı arasındaki kesişimi araştırarak,“Dijital Ekoloji”kavramının“Hibrit Peyzaj Tasarım Modeli”üzerindeki etkilerini Çanakkale Kent Merkezi özelinde incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, dijital ekoloji prensipleri ışığında Çanakkale Kent Merkezi için sürdürülebilir ve işlevsel bir hibrit peyzaj tasarım modeli geliştirmektir. Araştırma, karma yöntem yaklaşımı benimseyerek, literatür taraması, belge analizi, saha gözlemleri ve mekânsal analizler içermektedir. Özellikle, kentsel alanlardaki dijital etkileşimleri ve teknolojinin çevresel etkilerini bütüncül bir yaklaşımla ele alan dijital ekoloji kavramı, Aino.world platformu aracılığıyla, 2050 yılına dönük olarak Çanakkale Kent Merkezi özelinde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, kent merkezinin mevcut ekolojik ve dijital altyapı potansiyellerini ve kısıtlarını ortaya koymuştur. Bu analizler sonucunda, akıllı yeşil altyapı, IoT sensörleri ile veri toplama ve kullanıcı katılımını entegre eden çok boyutlu bir hibrit peyzaj tasarım modeli önerilmiştir. Geliştirilen modelin, kentsel sürdürülebilirliği artırma, biyoçeşitliliği destekleme ve kent sakinlerinin yaşam kalitesini iyileştirme potansiyeline sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the intersection between urban ecology and landscape design in the digitalized world, examining the effects of the“Digital Ecology”concept on a“Hybrid Landscape Design Model”specifically in the Çanakkale City Center. The main objective of the study is to develop a sustainable and functional hybrid landscape design model for the Çanakkale City Center in light of digital ecology principles. The research adopts a mixed-methods approach, including literature review, document analysis, field observations, and spatial analyses. In particular, the concept of digital ecology, which addresses digital interactions in urban areas and the environmental impacts of technology with a holistic approach, has been analyzed in the Çanakkale City Center, with a projected outlook for 2050, through the Aino.world platform. The findings reveal the existing ecological and digital infrastructure potentials and limitations of the city center. As a result of these analyses, a multi-dimensional hybrid landscape design model integrating smart green infrastructure, data collection with IoT sensors, and user participation has been proposed. It has been concluded that the developed model has the potential to increase urban sustainability, support biodiversity, and improve the quality of life for city residents.