Akademia: Düşüncenin mirasçıları
Academia: Heirs of thought
  1. Tez No: 1005778
  2. Yazar: AHMET DİRDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ IŞIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
Özet
Tarihsel süreç incelendiğinde, akademi kavramının kökenleri Antik Yunan'a, özellikle Platon'un M.Ö. 387 yılında kurduğu Akademia'ya kadar uzanır. Platon, Akademia'yı yalnızca bilgi aktarımının gerçekleştiği bir okul olarak değil öğrencilerin düşünme ve sorgulama yoluyla hakikati kavrama yetilerini geliştirebileceği bir öğrenme ortamı olarak tasarlamıştır. Akademi geleneği, zaman içinde farklı biçimlerde kurumsallaşmış; Orta Çağ'da ilk üniversitelerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. 12. yüzyıldan itibaren Avrupa'da kurulan üniversiteler, başlangıçta eğitim ve öğretim işleviyle ön plana çıkarken, 19. yüzyılda Humboldt modeli ile araştırma faaliyetlerini de merkeze alan ikinci nesil üniversiteler gelişmiştir. 20. yüzyılın ortalarından itibaren ise üçüncü nesil üniversiteler, girişimcilik, inovasyon ve toplumsal faydayı ön plana çıkaran yapıları sayesinde bilgi üretimini uygulamaya dönüştürmüş; toplumsal kalkınmaya doğrudan katkı sağlamayı amaçlamıştır. Bu tarihsel süreç içerisinde akademisyenlik mesleği de gelişmiş; bilgi aktarmanın ötesinde öğretim, araştırma ve topluma hizmet işlevlerini bütüncül olarak yerine getiren bir meslek hâline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
When examining the historical process, the origins of the concept of the academy can be traced back to Ancient Greece, particularly to Plato's Academy, founded in 387 BC. Plato envisioned the Academy not merely as a school for the transfer of knowledge, but as a learning environment where students could develop their abilities to grasp truth through thinking and questioning. The academy tradition has institutionalized itself in various forms over time, paving the way for the emergence of the first universities in the Middle Ages. Universities established in Europe from the 12th century onwards initially focused on education and teaching, while in the 19th century, second-generation universities, centering on research activities with the Humboldt model, developed. From the mid-20th century onwards, third-generation universities, thanks to their structures that prioritize entrepreneurship, innovation, and social benefit, have transformed knowledge production into practice, aiming to directly contribute to social development. Within this historical process, the academic profession has also evolved, becoming a profession that holistically fulfills the functions of teaching, research, and service to society, going beyond simply transferring knowledge.